Херсон °C


Что говорят херсонцы о европейских ценностях

17.05.2015 Вс 15:13  


Что говорят херсонцы о европейских ценностяхНа сьогодні усе більшої актуальності набуває питання впровадження європейських цінностей у сучасному українському суспільстві.

Думку про те, що сучасна Україна трансформується, відбувається зміна ціннісних систем, зустрічаємо дуже часто. Та наразі активно говорять і про орієнтацію на європейську шкалу цінностей, про моральне оздоровлення суспільства та зростання культури громадськості. 

«Херсонские вести» вирішили розібратися, що ж херсонці, і не тільки, вкладають у поняття «європейські цінності» та які шляхи інтегрування у європейський простір пропонують.


Європейські цінності «по-херсонськи»


«Поняття європейських цінностей, у моєму розумінні, є тотожним цінностям загальнолюдським! Важко розглядати їх за географічним принципом… яка різниця, де ти живеш, яку релігію сповідуєш, головне жити за своїм внутрішнім статутом», – розповідає Євгенія Ірклій, викладач кафедри мовної освіти Херсонського державного університету.

Что говорят херсонцы о европейских ценностях

«Свою «європейську пропаганду» (ред. – а викладає Євгенія англійську мову) розповсюджую серед близьких, друзів та студентів. Маю надію, що це дасть результат», – додає молодий викладач.

Ось що говорить із цього приводу Влад Чабаненко, активний у Херсоні музикант та співак: «Я, чесно кажучи, не знаю, що таке «європейські цінності». Чому не канадські чи австралійські? Цінності у кожної людини свої. Територіальна ознака не має значення, просто є розвинути люди та недорозвинуті». Хлопець додає: «Я просто не маю звички смітити у маршрутках, викидати сміття з вікна та гидити у під’їздах».

Что говорят херсонцы о европейских ценностях


«Якщо зібрались у Європу, то маємо бути готові поважати всіх і кожного, незалежно від віку, статі, раси чи віросповідання», – розповідає Вікторія Срібна, колишня студентка факультету філології та журналістики ХДУ, що наразі мешкає в Італії.

Что говорят херсонцы о европейских ценностях


«Європейські цінності – це свобода вибору…» – пояснює дівчина, – «…це здатність реалізуватись для кожного, це повага до ближнього, достойна старість, це можливість розвиватися, розправити крила, це щастя в очах перехожих та, врешті-решт, це чисті вулиці».

«Херсонские вести» розпитали й Олег Філіпа, жителя м. Кременчук, що на Полтавщині, про його розуміння «європейських цінностей». Чоловік – один із організаторів осіннього Чучупака-фесту. «Життя людини – найвища цінність. Та це власне і є європейська цінність. Необхідно бути порядним, дотримуватись домовленостей», – пояснює пан Олег.

Спитали й думки експерта в історичній галузі – Антона Твердовського. Хлопець вже не один рік займається науковою та громадською діяльністю, постійно їздить у зону АТО. Антон говорить: «Насамперед це цінності демократичної держави та відкритого суспільства, в якому громадянин може почувати себе впевнено, вільно висловлюючи свої думки, відстоюючи свою позицію, захищаючи свої права та взагалі реалізуючи себе...».

Что говорят херсонцы о европейских ценностях


На його думку, тоталітарне комуністичне одержавлення громадських інститутів протягом понад 70-ти років спотворило всю сутність інституту громадськості та завадило реалізації довготривалого партнерства держави і суспільства. «Наслідки цього у нашому з вами сьогоденні», – пояснює Антон, – «...важливо усвідомлювати, що західні демократії та традиції на рівні цінностей і ментальності суспільств пройшли тривалий шлях еволюції, який тривав сотні років. Україна ж тільки починає цю дорогу... Проте зараз «історичний час» дуже інтенсифікувався. А тому все у наших з вами руках!».

Херсон – європейський? Чи може є варіанти…


«На жаль, назвати Херсон європейським містом наразі не можу!», – пояснює викладач Євгенія, – «…багато питань і до громадян, і, звісно, до тих, хто займає керівні посади. Важко за короткий термін змінити те, що пропагувалось як норма протягом багатьох десятиріч…менталітет – штука серйозна, і не піддається швидкій корекції».

На запитання, чи «Херсон – європейський», музикант Влад відповідає: «Що ж стосується Херсона, то місцеві – свині. Та, власне кажучи, ми живемо у свинарнику…Та, навіть, якщо ми вступимо у ЄС, бути свинарником місто не перестане».
«Треба у першу чергу реанімувати економіку. Коли людина ходить голодна та боїться ступити крок, то вона стає злою і тут уже не до високих матерій. У забезпеченої людини усе добре: їй не потрібно тирити люки та бити дружину», – пояснює Влад.

«Важко однозначно відповісти на питання, чи Херсон – європейський», – відповідає історик Антон. Та додає: «Очевидно, що нам усім у багатьох сферах бракує «європейськості», однак не закономірно. Головне, що у нас не виникло «ціннісного вакууму». А для «європеїзації» потрібен час та зміна поколінь і, звісно, багато щоденної копіткої праці...».

«Особисто для мене…», – говорить Антон, – «…дуже показовим стало 8 травня – Memory day (День пам’яті). У європейській історичній та культурній традиції у цей день вшановують пам’ять усіх жертв та загиблих у Другій світовій війні. Повернувся із відрядження, пройшовся містом та був приємно здивований, побачивши виставку у центрі та велику кількість людей із червоними маками на грудях... Так у своєму рідному місті я побачив, як Україна входить у європейський культурний простір».

«І останнє – хочеться всім побажати мирного неба над головою, сил та терпіння!», – завершує Антон.

Юлия Соломахина, "Херсонские Вести"
скачать dle 10.5 отдых на озере Яровое

0 комментариев