«Це відпочинок і можливість відволіктись». Жителі Херсона саджають квіти й дерева та облаштовують клумби біля будинків

Попри щоденні обстріли та руйнування, херсонці продовжують доглядати за територіями біля своїх помешкань. У районах, які вважаються більш безпечними, саджають та поливають квіти, дерева, оформлюють клумби, облаштовують інсталяції та займаються ландшафтним дизайном.

На місцевих клумбах висаджені петунії, троянди, ромашки, нарциси, тюльпани. Так облаштували ділянки у дворі своєї багатоповерхівки місцеві мешканці. Працюють під звуки повітряної тривоги та переривають роботу на час обстрілів, розповідає Олена Верещак. Для неї це можливість відволіктись, каже жінка.

«У нас біля під’їздів у кожного свої клумбочки. Я собі взяла шматок землі й зробила собі власну. Збираємо з осені всі насіння. Воно відцвітає, щось саме сіється, щось ми збираємо в насіння з кожної квіточки», — говорить жінка.

Олена Верещак працює на власній клумбі у дворі біля будинку, Херсон, 1 липня 2025 року. Суспільне Херсон
Сусіди поділили між собою ділянки у дворі. Найбільшою з них опікується Ольга Якубець. Жінка розповідає, у цьому будинку живе 51 рік і хоче, щоб подвір’я було охайним та гарним навіть під час війни.

«У нас тут багато клумб. Одну з них буквально днів п’ять тому насадили. Тут поміняли на пластикові труби й ми посадили квіти», — каже Ольга Якубець.

Одна з інсталяцій у дворі херсонської багатоповерхівки, 1 липня 2025 року. Суспільне Херсон
У цьому дворі прибудинковою територією опікується Оксана Кочегарова. Жінка каже, вона родом із тимчасово окупованого лівобережжя, до повномасштабного вторгнення займалась ремонтом квартир. Зараз очолює ОСББ. Каже, ця ділянка стала для неї сенсом життя. На ній вона реалізовує те, що колись мріяла створити у себе на дачі, яка була обстріляна і затоплена внаслідок підриву російськими військовими Каховської ГЕС. Окрім рослин є тут і елементи декору. У кожного – своя історія.

Оксана Кочегарова опікується територією в одному з дворів, Херсон, 1 липня 2025 року. Суспільне Херсон
«Зробили ще інсталяцію песика. Коли зробили, до нас приблудився після деокупації пес. По всім соцмережам шукали господаря. Знайшлись люди, які розповіли, що господар помер, а він сам з Острова. Цей пес розумний, він їздив на маршрутках і сюди приїхав з Острова, забіг під час обстрілу до нас у під’їзд, так ми його знайшли. Тепер він наш пес, звати його Лімузин. І коли ми зробили цього песика, всі сказали: «Боже, та це ж ваш Лімузин»!, — говорить херсонка.

Володимир Бережний стоїть біля млина, який він створив власними руками, Херсон, 1 липня 2025 року. Суспільне Херсон
Оксана засаджує територію квітами, ягодами. Серед рослинності є нетипові для України кактуси, які періодично квітнуть. Разом із сусідом, суднобудівником Володимиром Бережним вони декорують ділянку. Так між насаджень з’явився і цей млин.

«Нас затопило, ми з Острова. Винаймаємо тут житло. І бачу, що люди роблять, а у мені справ нема. А я все життя звик робити, тож треба допомогти дівчатам. Так що ідея це Оксанина все, а руки — мої. Казала Оксана про млин, а з чого його робити? Якось їду на велосипеді, дивлюся, спиляли дерево і шматок лежить. Одразу сказав Оксані, що треба їхати за ним», — каже Володимир Бережний.

На імпровізованому тину херсонці облаштували глечик, 1 липня 2025 року. Суспільне Херсон
На імпровізованому тину прилаштували глечик, який приніс один з сусідів. На ділянці працюють щодня, розповідає Оксана. Під час роботи потрапляла й під дронові атаки.

«У мене був такий момент, коли я тут працювала, і в цей час я чую, що щось гудить. Повертаю голову, а ось тут кружляє дрон з червоною вибухівкою. Я стою, не знаю, що мені робити – чи мені вже тікати, чи ні. Він полетів туди, а потім вернувся і прилетів у будинок», — говорить жінка.

Декорація в одному з херсонських дворів, 1 липня 2025 року. Суспільне Херсон
Попри все облаштовувати та доглядати за ділянками мешканці багатоповерхівок планують і надалі. Для них це відпочинок і можливість відволіктись, розповіла Оксана Кочегарова.
Суспільне Херсон А_Степовой

Джерело

Новости Херсона