Дистанційне та змішане навчання. Як працюють релоковані виші Херсона та чи збираються повертатись додому

За інформацією: Суспільне Херсон.

Студент Херсонської державної морської академії Ерік Мовчан. Суспільне Херсон

Херсонську державну морську академію евакуювали у квітні 2022 року на базу Одеського аграрного університету. За даними ОВА, станом на 5 вересня 2024 року у виші навчається 2332 студенти, з них 487 — зараховані на 1 курс. Цьогоріч серед вступників в академії, не лише херсонці, а й жителі Миколаївської, Одеської, Тернопільської та Рівненської областей, розказав виконувач обов’язків ректора Василь Чернявський. З осені 2023 року виш перейшов на змішану форму навчання.

"Наші співробітники мають можливість поселятися в гуртожиток. Коли викладачі приїжджають на деякий час викладати навчальні заняття певні, то поселяються там. Також виділено поверх у гуртожитку для студентів", — говорить Чернявський.

Виконувач обов’язків ректора ХДМА Василь Чернявський. Суспільне Херсон

Російські обстріли пошкодили та зруйнували корпуси академії у Херсоні. Вночі 2 липня 2024 року армія РФ вкотре обстріляла будівлю закладу.

"Було декілька "прильотів" по другому навчальному корпусу. Це корпус, в якому базувався наш морський фаховий коледж. Вигоріло повністю одне крило. Наразі точно не можу сказати, чи буде можливість його відновити, для цього необхідно провести відповідні експертизи й дослідження. Також досить погана ситуація з нашим третім навчальним корпусом, який в результаті підтоплення і постійних вибухів навколо почав просідати й пішли досить серйозні тріщини по всій будівлі", — розповів Чернявський.

Пошкоджена внаслідок російських обстрілів будівля Херсонської морської академії, 2 липня 2024 року. Суспільне Херсон

За його словами, під час окупації Херсона матеріально-технічна база вишу була розграбована, понівечена та викрадена окупаційною владою. Після звільнення міста працівники закладу вивезли до Одеси те, що вціліло.

"Ми уклали декілька договорів з тренажерними центрами в Одесі. Це — наші партнери, щоб мали можливість наші студенти проходити вже якісну підготовку на її базі. Також на базі аграрного університету ми почали створювати власну базу. І, скажімо, частину обладнання ми перевезли з Херсона, частину докупили", — говорить виконувач обов'язків ректора.

Доцент кафедри управління судном ХДМА Вадим Матейчук. Суспільне Херсон

Доцент кафедри управління судном Вадим Матейчук показує тренажер машинного відділення. На цьому курсанти роблять вправи, тренуються.

"Тут різні системи, які вони можуть використовувати залежно від завдання, від теми заняття. Є екрани сенсорні. Можна перемикатися між різними системами. Є у нас симулятор навігаційного містка. До нього входить три навігаційні містки, на кожному з яких є електронна картографія, радар і сам безпосередньо пункт управління", — розповів Матейчук.

Херсонську державну морську академію евакуювали у квітні 2022 року на базу Одеського аграрного університету. Суспільне Херсон

І викладачі, і керівництво вишу стверджують, що попри все у Херсон морська академія повернеться обов’язково, як тільки дозволить безпекова ситуація.

Третій рік у Хмельницькому

Херсонський національний технічний університет був релокований до Хмельницького. Анна Мазун — першокурсниця цього вишу, каже, університет обрала за рекомендацією батьків.

"Я закінчила державний навчальний заклад "Херсонське вище професійне комерційне училище", а обрала я спеціальність "облік і оподаткування". Мені б хотілося займатися якоюсь своєю справою, тому я обрала саме цю спеціальність, бо з нею якось більше дверей відкрито", — розповіла Анна.

Студентка Херсонського національного технічного університету Анна Мазун . Суспільне Херсон

ХНТУ евакуювали 4 травня 2022 року на базу Хмельницького національного університету, розповідає ректорка Олена Чепелюк. За грантові гроші, університет придбав офісну та комп’ютерну техніку, вишивальні машини й 3D принтери.

"Щодо матеріальної бази, так, вона була захоплена і вона постраждала. Окупанти вивезли частину обладнання, частину — пошкодили. Але, на щастя, дуже багато саме наукових приладів, приладів з наукових лабораторій залишились цілими, неушкодженими й зараз вони зберігаються в безпеці, відносній безпеці, якщо так можна сказати про Херсон", — говорить Олена.

Ректорка ХНТУ Олена Чепелюк. Суспільне Херсон

За даними ОВА, у цьому виші наразі навчається 1634 студенти, з них 590 — першокурсники.

"Ми проводимо всі заняття у відеорежимі, записуємо заняття і надаємо здобувачам освіти можливість їх переглядати в час, коли їм зручно", — пояснює Чепелюк.

Ректорка каже, зараз окрему увагу у виші приділяють технічним спеціальностям: викладачі та студенти по поверненні до Херсона братимуть участь у відбудові міста.

"Ми будемо проводити й вже проводимо лабораторні й практичні заняття таким чином, щоб студенти могли побачити обладнання, побачити, як взаємодіяти з цим обладнанням. Якщо у студентів є можливість приїхати у Хмельницький, то нам надають всі лабораторії технічного спрямування і студенти можуть не тільки побачити це в записі, а можуть безпосередньо працювати з цим обладнанням і матеріалами", — розповіла Олена Чепелюк.

3D-принтер у Херсонському національному технічному університеті. ХНТУ

Ректорка каже, що постійно спілкується зі студентами й переважна більшість чекають на повернення до Херсона. Тому, стверджує, що виш вже працює у цьому напрямку.

Релокований до Івано-Франківська

Третій рік в евакуації працює і Херсонський державний університет. Виш розмістився на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника в Івано-Франківську. Цього року до нього вступили 706 першокурсників, каже ректор Олександр Співаковський. Станом на 5 вересня 2024 тут навчається 2676 студентів.

"Географія вступників змінилася. У нас було 1750 заяв, з них десь 930 – це заяви херсонців. А всі інші – це вже географія України: Івано-Франківськ, Тернопіль, Львів, Умань, Вінниця. Найбільша частина, скажімо так, у відсотках, це психологія, медицина і комп'ютерні науки. На жаль, у цьому році падає вступ на педагогічні спеціальності. Я думаю, що це пов'язано з тим, що зарплатня у вчителів найменша, і відповідно це не формує необхідну мотивацію. У нас є студенти з тимчасово окупованих територій. Попереднього навчального року їх було 196. А також у нас є навіть студенти з Криму за програмою "Крим — це Україна", — розповів Співаковський.

Корпус Херсонського державного університету. ХДУ

Цього року виш перейшов на змішану форму навчання. Частина занять проходить у Херсоні у безпечних місцях.

"Там є і база певна, частина техніки тут знаходиться. Дуже багато чого нам допомогли наші друзі з USAID, наші партнери з Європи, різні університети, включаючи наших партнерів з Кентербері, університет Кента", — розповів ректор.

Колектив Херсонського державного університету. ХДУ

Під час окупації Херсона обладнання університету було пограбоване окупаційною владою. Внаслідок російських обстрілів руйнуються і приміщення вишу.

"Серйозні руйнування і другого гуртожитку, і третього, і четвертого. Прямі є попадання. Зруйнована частина нашого басейну, який був олімпійського стандарту. Ну, прямо скажу, і головний корпус, там сьомий, восьмий поверх, також частково зруйнований. І в п'ятому корпусі є проблеми", — поділився Співаковський.

Будівля Херсонського державного університету після влучання російських снарядів, Херсон, 28 березня 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

За його словами, зараз в університеті працюють 227 викладачів. Колектив вишу та його студенти готові повернутись до Херсона, як тільки дозволить безпекова ситуація.

"Ми, головне, зараз зберігаємо наш академічну спільноту максимально, не зважаючи на певне падіння контингенту. Ми зберігаємо нашу академічну спільноту для того, щоб повернутися туди колективом", — говорить ректор.

Територія біля історичного корпусу ХДУ після обстрілів військами РФ, серпень 2024 року. Суспільне Херсон

За словами заступника голови Херсонської ОВА Володимира Клюцевського, у 13 херсонських приватних та державних закладах вищої освіти навчаються 11 600 студентів. Цьогоріч зарахували понад три тисячі першокурсників. Це на 10 відсотків менше, ніж у 2023 році.

"Ті діти, які є внутрішніми переміщеними особами, проживають на інших територіях, в інших областях. Вони обрали собі навчатися в закладах вищої освіти інших областей або інших країн. За наявною інформацією, яка є у нас від Міністерства освіти й науки, наразі не розглядається питання щодо об'єднання закладів вищої освіти під оптимізацією, принаймні херсонських", — розповів Клюцевський.

Заступник голови Херсонської ОВА Володимир Клюцевський. Суспільне Херсон

Новости Херсона