Дистанційний клас можна відкривати за наявності п’яти учнів — МОН

Можливість онлайн-навчання для школярів за кордоном, внутрішньо переміщених та тих, які живуть у прифронтових територіях та ТОТ, залишається без змін.

Про це в телеефірі сказала заступниця міністра освіти та науки Надія Кузьмичова, коментуючи скасування наказу №1112, передає кореспондент Укрінформу.

"Скасування наказу МОН №1112 і скасування певних норм положення про дистанційну освіту повертають наші заклади до норм закону, яка застосовується щодо очних і змішаних класів. І вона говорить.., що очний, змішаний клас може бути відкритий від п'яти дітей. Аналогічна норма застосовується щодо відкриття дистанційних класів", — сказала Кузьмичова.

Вона уточнила, що кожна громада має аналізувати ситуацію і формувати свою мережу класів з урахуванням особливостей своєї території, "проте нижня межа (для відкриття дистанційного класу — ред.) — від п'яти дітей".

При цьому Кузьмичова нагадала, що положеннями наказу № 1112 нижня межа для відкриття дистанційного класу встановлювалася на рівні від 10 дітей для сільської місцевості і від 15 дітей для міської.

За її словами, це рішення було продиктоване специфікою дистанційної освіти.

"Відповідно до того ж положення про дистанційну освіту, вона здійснюється не завжди і не повною мірою в синхронному форматі. І це означає, що реальне наповнення класів у синхронному форматі, коли проводиться очний урок, дуже рідко буває стовідсотковим. І для того, щоб вчитель мав можливість організовувати, в тому числі, групову роботу, необхідно мати не дві — три дитини, а більший учнівський контингент, щоб можна було застосовувати різні формати роботи, а різний формат роботи впливає на якість освіти. Тому це була логіка попередніх рішень", — сказала Кузьмичова.

Вона додала, що рішення про скасування наказу №1112 ухвалювалося, зокрема, з огляду на те, що у громадах різна безпекова ситуація, яка протягом 2024-2025 навчального року в деяких регіонах погіршилася.

"Тому для того, щоб зняти зайву напругу і пом'якшити етап трансформації мережі, було прийняте політичне рішення скасувати подібні обмеження і працювати з громадами для того, щоб вони визначали свою мережу, спираючись на мінімум п'ять дітей, але при цьому дуже добре аналізували реальну ситуацію, яку вони мають в громадах", — сказала Кузьмичова.

Заступниця міністра наголосила, що позиція МОН залишається незмінною: там, де створені безпекові умови, має бути відновлене очне навчання, а де таких умов немає, залишається можливість навчатись у дистанційних класах.

Як повідомлялося, 18 липня був скасований наказ Міністерства освіти і науки України №1112, який затверджував Порядок та умови здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану. Також було вилучено деякі норми з наказу №1115 (внесені наказом №1276) щодо мінімальної наповнюваності дистанційних класів і вимог до навчання внутрішньо переміщених дітей. Зміни внесені на вимогу народних депутатів і прифронтових громад.

Міністерство освіти і науки затвердило наказ №1112 у межах політики "Школа офлайн" 7 серпня 2024 року. Документ визначав умови для повернення якомога більшої кількості учнів до очного навчання за наявності укриттів та вимоги для функціонування дистанційних класів. Також наказ мав створити можливості для задоволення індивідуальних потреб учнів різних категорій: внутрішньо переміщених внаслідок війни, тих, що перебувають за кордоном, на ТОТ тощо.

Згідно з наказом, з 1 вересня 2025 року школи мали повернутися до очної / змішаної освіти за умови наявності укриття в навчальному закладі, або на відстані не більше 500 метрів від нього, матеріально-технічного забезпечення, достатнього для організації змішаного навчання. Водночас для Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей рішення щодо виведення учнів на офлайн-навчання ухвалювалося радою оборони області або розпорядженням керівника ОВА, педрадою.

Навчальний план дистанційних класів формувався за повною освітньою програмою, для учнів за кордоном — за скороченою освітньою програмою. Водночас учні на ТОТ мали змогу продовжити навчатися в дистанційних класах, якщо це дозволяє безпекова ситуація.

Фото з сайту zoda.gov.ua

Джерело

Новости Херсона