Глава російського Центробанку заявила про вичерпання майже всіх ресурсів російської економіки

Глава Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна заявила, що майже всі доступні ресурси в російській економіці на сьогодні вже задіяні.

Про це повідомляє The Moscow Times, передає Укрінформ.

За словами Набіулліної, в такій ситуації країна опинилася вперше: рівень безробіття опустився до історичного мінімуму з 2,4%, і брак робочої сили в Росії продовжує наростати. За опитуваннями ЦБ, 73% підприємств відчувають кадровий голод, а рівень завантаження потужностей заводів, згідно з Росстатом, перевищив 80%, що також є історичним рекордом.

«Такого низького безробіття у нас не було ніколи. І мало знайдеться країн, де воно коли-небудь настільки сильно опускалося», — заявила Набіулліна. — Коли економіка досягає меж своїх виробничих можливостей, але при цьому продовжує стимулюватися попит, виникає стагфляція».

Щоб уникнути цього ризику, ЦБ підвищує ключову ставку, пояснила вона.

За даними Росстату, російська економіка продовжує зростати, хоча темпи сповільнюються в міру того, як кредити дорожчають, сировинні галузі втрачають західні ринки, а заводи ВПК досягають меж потужностей. У третьому кварталі, за офіційною оцінкою, ВВП РФ додав 3,1% після зростання на 4,1% у другому кварталі і на 5,4% — у першому.

Наступного року, за прогнозом ЦБ, економіка може опинитися на межі стагнації: ВВП збільшиться лише на 0,5-1%, а темпи зростання інвестицій і приватного споживання можуть обнулитися. МВФ прогнозує уповільнення російської економіки втричі — з 3,9% зростання цього року до 1,3% — наступного.

За оцінками МВФ, наступного року ВВП Росії зростатиме на третину повільніше, ніж у розвинених країнах (1,8%), і втричі повільніше, ніж у тих, що розвиваються (4,2%). Від Китаю, якому фонд прогнозує зростання на 4,5%, російська економіка відстане в 3,5 раза, а від Індії (6,5%) — у п'ять разів. При цьому до 2029 року темпи зростання ВВП Росії сповільняться ще більше — до 1,2% на рік, очікує фонд.

Як повідомляв Укрінформ, у жовтні російський Центробанк підняв ключову ставку до максимального рівня за 20 років – 21%. Це третє підвищення ключової ставки з липня.

Джерело

Новости Херсона