Єноти, лисиці, павич: як херсонський притулок став домом для екзотичних тварин

Єноти, яких врятували з контактного зоопарку після російського обстрілу і пожежі у ТРЦ «Фабрика», руді лиси, яких забрали у браконьєрів, чорнобурки, яких залишили власники, павич, який втратив пару через війну. Ці та інші тварини знайшли прихисток у херсонському притулку «Чотири лапи».

У притулку «Чотири лапи» крім звичних собак та котів живуть екзотичні тварини. У кожного з них своя історія. Їхню долю визначила війна. У більшості з тварин немає куди повертатися. Зараз притулок для них — єдиний дім.

Павич Тімоті під час повномасштабної війни втратив свою пару. Згодом з’явилась нова самка павича, розповіла власниця притулку Яна Лущик.

Павич Тімоті серед домашніх курей та качок. Херсон, липень, 2025 року. Суспільне Херсон
«Його люба Ізабелла під час війни померла — в неї через обстріли зупинилося серце. Ми йому знайшли нову дівчинку Джулію. Минулого року звичайна курка висиділа яйце. Зараз самка павича вже підросла. Ми завжди купуємо їм смаколики: моркву, яблука. Щоб крім зерна підгодовувати птахів чимось смачним», — зазначає Яна.

Самка павича у херсонському притулку для тварин «Чотири лапи». Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
У притулку живуть п’ять лисиць. Трьох рудих лисенят Кіру, Міру та Сару п’ять років тому забрали у браконьєрів, які вбили їхню матір.

«Ми їх відгодовували. Дитячі суміші, пюре, курячий фарш. Потім залишили в притулку. Бо лисиця звикає до людини, стає залежною від господаря. Вона розуміє, що їжа і вода є, все доступно. Якщо опиниться в дикій природі — не піде полювати, просто не виживе. Для них збудували вольєр, там є хатинки, драбини. Іноді ставимо воду у вольєр, щоб лисиці у спеку купались. Підгодовуємо яйцями», — говорить Яна Лущик.

Руда лисиця їсть яйце у вольєрі притулку для тварин «Чотири лапи». Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Лиси-чорнобурки Джон та Арія жили в одній з херсонських родин. Але з початком повномасштабного вторгнення все змінилось.

«Вони жили в окремому вольєрі, але війна внесла свої корективи. Снаряд поцілив у будинок їхніх господарів: все було потрощене, знищене, вольєр теж пошкоджений. Людина була вимушена виїхати за кордон. Цим лисам немає куди повертатись. Вони більш соціальні, ніж їх руді родичі. Можуть і в м’яч погратись у вольєрі», — розповідає власниця притулку.

Лисиця чорнобурка у вольєрі притулку. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
У «Чотирьох лапах» знайшли прихисток тварини з контактного зоопарку, який розміщувався у ТРЦ «Фабрика». На початку повномасштабного вторгнення після обстрілу російських військових у приміщенні сталась пожежа. Саме тоді тварини звідти потрапили до притулку.

Єнот у херсонському притулку «Чотири лапи». Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
«Спочатку люди забирали їх до себе у квартири. Але це небезпечно. Не треба забувати, що дикі тварини потребують належного догляду. Деякі й вкусити можуть. У нас були дикобраз, носухи, лемур, маленькі свинки. Так до нас і єноти потрапили. Найважче було в окупацію знайти серед продуктів те, що можна їсти цим тваринам. Зазвичай, ми купували якісь фруктові пюре. Але це коштувало дуже багато грошей», — згадує Яна Лущик.

Власниця херсонського притулку для тварин Яна Лущик. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Зараз більшість врятованих тварин живуть у Київському зоопарку. У Херсоні лишились три єноти — Марфа, Єгор і Маня.

«У єнотів зараз ліниве життя. Вони сплять, їдять, купаються. В тій же балії «перуть» свої смаколики. Вдень вони не дуже йдуть на контакт. Більше активні вночі. Можуть гратися досить гучно. Навіть було, що гойдалку у вольєрі зламали. Ще в них там сходинки є, полички різні», — говорить власниця притулку.

Єнот у вольєрі притулку. Херсон, липень 2025 року. Суспільне Херсон
Притулок не призначений для диких і екзотичних тварин. Якщо вони сюди потрапляють, то їх намагаються прилаштувати до зоопарку або створити комфортні для перебування умови.
 
Суспільне Херсон А_Степовой

Джерело

Новости Херсона