За інформацією: Суспільне Херсон.
Презентація виставки «Комунізм=рашизм», Херсон, 4 червня 2024 року. Суспільне Херсон
Херсонці пережили окупацію та були свідками злочинів армії РФ, тому ця експозиція їм зрозуміла і близька, каже директорка музею Ольга Гончарова.
"Ми боялись, що нас незаконно затримають, ми боялися, що нам незаконно скажуть віддати телефон і таке інше. Тобто, ми відчували цю безправність. Також ми відчували, що ми живемо, от під час цього рашизму, ми живемо як в гетто, ніби то це тюрма", — каже директорка музею.
В експозиції — вісім банерів, на яких 13 історій українців. Хронологія від 20 до 21 століття. За словами директора Архіву національної пам’яті Ігоря Кулика, герої – директори шкіл, підприємці, науковці з різних регіонів країни.
Презентація виставки «Комунізм=рашизм», Херсон, 4 червня 2024 року. Суспільне Херсон
"Комунізм і рашизм — це абсолютно ідентичні ідеології з одними й тими самими виконавцями, з одними й тими самими ідеями, і, власне, знизу з’явилися саме ті люди, які ніби як продовження цих речей. Федір Степаненко — це директор школи, який загинув у 38-му році. Наталія Косова – директорка школи з Генічеська, з Херсонщини, вона теж загинула від руки окупантів", — розповів він.
Ігор Кулик каже: ідея виставки з’явилась наприкінці 2021 року. Після початку повномасштабного вторгнення її дещо переформатували. Перший показ відбувся у червні 2022-го.
"Дуже часто у мене складається враження, що наша пам’ять дуже коротка і ми інколи забуваємо про ці важливі речі. І, напевно, що тому, що ми забули, що таке комунізм, напевно тому, що ми забули, що таке Голодомор, геноцид 1932-1933 років, що погано пам’ятали про депортації комуністичного режиму, про ті всі масові знущання, які робив комуністичний режим, з українців, напевно, коштом того і рашизм став можливий як ідеологія і своє практичне втілення показав саме на території України", — каже Ігор Кулик.
Ознайомитись з експозицією у Херсоні можна протягом тижня.