Київ закликає Сеул посилити контроль за постачанням верстатів для російського ВПК

На російських підприємствах, які виготовляють дрони «Ланцет» та ракети «Іскандер», виявили випадки використання ЧПК-верстатів виробництва південнокорейської DN Solutions, у зв’язку з чим Київ закликає Сеул посилити експортний контроль за своїми виробниками.

Про це Укрінформу повідомили в Раді економічної безпеки (РЕБ).

«Є фактичні ознаки, які заслуговують на ретельніше вивчення, зокрема підтверджена присутність верстатів DN Solutions на російських промислових об'єктах після 24 лютого 2022 року. Наявні митні та закупівельні записи вказують на те, що це були поставки нового обладнання, здійснені за контрактами 2023 і 2024 років», — наголосив радник Президента України з питань санкцій Владислав Власюк.

Зокрема, видання The Korea Times із посиланням на дослідження РЕБ повідомило про те, що обладнання південнокорейського виробництва вартістю понад $19 млн було виявлено на підприємствах, де виготовляють бойові дрони «Ланцет» і пускові установки до ракет «Іскандер».

Наголошується, що ЧПК-верстати DN Solutions потрапили до Росії через китайських дистриб’юторів, зокрема компанію Silver Technology, яка позиціонує себе як офіційний партнер DN Solutions. І хоча сам факт постачання не є прямим доказом порушення, ситуація вказує на можливі прогалини в експортному контролі. Це вимагає перевірки як з боку самої компанії, так і з боку регуляторів.

Своєю чергою в DN Solutions заперечили постачання обладнання до Росії після початку повномасштабної війни. У компанії наголошують, що суворо дотримуються законодавства Республіки Корея, яке забороняє експорт стратегічної продукції без дозволу.

«Після російсько-української війни ми не експортували нашу продукцію до Росії», — запевнив речник компанії, додавши, що відстеження вторинних продажів уживаного обладнання — майже неможливе.

Водночас у РЕБ наголошують, що DN Solutions мала б знати про реекспорт, маючи доступ до відкритих і комерційних баз даних. У дослідженні наводяться докази тривалих поставок ЧПК-обладнання до Росії, зокрема декларацій про відповідність на продукцію DN Solutions, отриманих російськими імпортерами з травня 2024 року до лютого 2025 року.

«Питання вже не в тому, чи мала DN Solutions прямі контракти з російськими покупцями, а в тому — чи здійснювала компанія належний контроль за поширенням своєї продукції», — заявила директорка з політики РЕБ Агія Загребельська.

Вона закликала південнокорейських регуляторів переглянути партнерство DN Solutions із посередниками, такими як Silver Technology, і в разі потреби — посилити експортний контроль.

У відповідь DN Solutions повідомила, що припинила співпрацю з китайськими компаніями, щойно дізналася про факти їхнього реекспорту до Росії.

Як повідомлялося, за інформацією Bloomberg, Росія знайшла нові танкери і знову перевантажує нафту з судна на судно, щоб зберегти обсяги «тіньового» експорту нафти. Але поставки клієнтам залишаються проблемою, оскільки завантажені судна змушені простоювати.

Джерело

Новости Херсона