«Кожен може скиглити, а ти будь сміливою». Херсонська мисткиня Яна Голуб’ятникова про творчість під час війни

За інформацією: Суспільне Херсон.

Одна з робіт херсонської художниці Яни Голуб’ятникової. Фото: Суспільне Херсон

На видному місці у майстерні розташовані три роботи, які художниця написала під час повномасштабного вторгнення. Одну з них допомогла втілити місцева письменниця Олена Маляренко.

"Вона дуже ніжна. Вона саме про біле, тому що і напис на роботі: "Мы выйдем к морю, мы увидим лёд, Чёрное море вдруг станет белым…". Це рядок з однієї пісні, вона мені дуже подобалась, про Жанну д'Арк. І робота саме про те, що мені не вистачає цього білого зараз. І чого мені не вистачає, я хочу принести у своє життя. Я не завжди так роблю, але ця робота саме про те, що треба світла більше, треба білого більше, тому що забагато в моєму житті чорного", — розповіла Яна.

Картина херсонської мисткині Яни Голуб’ятникової. Фото: Суспільне Херсон

Художниця показує, ще одну роботу. Вона зовсім відрізняється від попередньої. Яна говорить, що матеріал для неї збирала дуже давно. Щоб втілити навіть перебудувала власну кухню.

"Це моя добра знайома Наталя Чермошенцева. Дуже весела робота, і я коли її писала, я сиділа тут на стільці цьому і думала: "Навіщо я її роблю? Зараз таке коїться, а я таку дивну роботу роблю. Чому я не зробила це 7 років тому, чи 3 роки тому? Чому я саме зараз це роблю?" А потім я сиділа, дивилася на неї і зрозуміла, що ця робота дуже для мене важлива, вона така смішна, вона така весела, але в неї дуже такий потужний сенс. Вона для чоловіків. Я кажу, що це інструкція для чоловіків про жінок. Вони завжди думають, що вони можуть жінку зрозуміти, і що вони можуть якось її у собі в голові побудувати, а там хаос, хаос із всього. Там склянки, намисто, кава, шоколад… Вона сидить: тут троянда, тут пір’я. Це кітч, це вінегрет, наш борщ, там все, там навіть не зрозуміло, що там. І от ти повинен кожного разу підходити до жінки саме з цим, що це отакий букет не відомоз чого", — пояснює Яна.

Картина херсонської художньої Яни Голуб’ятникової. Фото: Суспільне Херсон

Третя робота — "Зефір". Художниця говорить, що вона дуже важлива для неї, бо зефір за давньогрецькою міфологією — дуже холодний, дуже непостійний вітер, не можна його вгадати який він.

"Він дуже важливий для тих, хто виходить в море. Вони його поважали, складали жертовник і таке інше. Але ця робота, вона підписана також на зворотній стороні. Написано: "Так откройте мне дверь на счёт один, два и три, чтобы ветер сдул пыль со всего, что внутри". Тобто, вона про те, що є така потужна сила, дуже потужна, яка може здути те, що в нас накопичувалося: пил, бруд, застарілі речі, застарілі кліше. Я б хотіла, щоб все це було здуте, щоб людина і ззовні, і всередині була чистою, новою. Оце для мене дуже важливо. Дякую дуже Вані Шестопалу, який мені позував для цієї роботи", — говорить Яна.

Херсонська мисткиня Яна Голуб’ятникова з однією зі своїх робіт. Фото: Суспільне Херсон

Раніше, під час окупації Херсона — влітку 2022 року, вона написала картину, яку назвала "Сірін".

"Дуже така велика робота з червоними маками, і птах такий серйозний, у нього такі кігті, лапи. Я її чомусь дуже хочу повісити на залізничному вокзалі у Херсоні. Я не знаю чому, ось у мене така ідея і я хочу її туди повісити. Я розумію, що туди летить все, що можна і що не можна, але я декілька разів вже йшла до директора і повертала назад. Ось у мене голова каже одне, а щось усередині мене з аксонів та дендритів каже, що треба йти її туди повісити", — розповіла Яна.

Картина херсонської мисткині Яни Голуб’ятникової. Фото: Суспільне Херсон

Зараз художниця готується до виставки у Києві, пише фруктові та овочеві натюрморти.

"Ці роботи – це просто пісня. Я так насолоджуюсь цим процесом, будь що: помаранчі, кавуни, гарбузи – це моє улюблене, і я з цього складена, з цих цеглинок, і я дуже легко віддаю", — говорить Яна.

Мисткиня розповіла, що їй пропонували зробити виставку і у Херсоні у виставковій залі, але вона вважає, що це не можливо, бо насамперед — небезпечно.

"Мені пропонували виставку зробити у "Оскарі" на "Трьох штиках" (мікрорайон Таврійський — ред.), але щось мене затримує. Мені здається, що недоречно. Що тут доречно? Тут дуже важко зрозуміти, що в Херсоні доречно. Це дуже тонка така тема і треба дуже багато думати про це", — говорить Яна.

Новости Херсона