Кожен п’ятий підліток в Україні не замислювався над вибором професії

Кожен п’ятий підліток в Україні не замислювався над вибором майбутньої професії, і лише 30% з них можуть назвати конкретний фах чи вид зайнятості, які б очікували мати у 30 років.

Про це свідчать результати дослідження «Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні», яке було презентовано Фундацією Олени Зеленської, передає кореспондент Укрінформу.

Експерти опитали 5089 підлітків віком 13–16 років та 5089 батьків або опікунів дітей. Опитування проводилось в онлайн-форматі впродовж березня 2025 року.

Зокрема, дітям було запропоновано надати відкриту відповідь, тобто описати професію, яку вони вважали би бажаною для себе у 30 років.

"Відповідні описи були об’єднані у такі шість чинників, які є важливими для підлітків під час вибору професії: висока фінансова винагорода — "прибуткова". Стабільність: робота, яка дає надію у завтрашньому дні. Інтерес і задоволення від своєї роботи: улюблена, щоб хотілось на неї ходити". Суспільна користь: "Мрія — робота, яка приносить користь Україні", — йдеться у дослідженні.

Восьмеро з десяти дітей заявили, що замислювалися над тим, яку професію хочуть мати в майбутньому. Але лише троє з десяти чітко визначилися щодо цього питання.

Як зазначається, лише 30% підлітків можуть назвати конкретну професію чи вид зайнятості, які б очікували мати у 30 років. "Це вдвічі менше за середній показник ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку – ред.)", — зауважують автори дослідження.

За словами директорки директорату професійно-технічної освіти МОН Ірини Шумік, сьогодні бачення молодих людей — це робота з комп’ютером в офісі.

"Цей тренд є дуже поширеним. Також часто є завищеними очікування молоді щодо заробітної плати. Їм хочеться робити менше в зручних та комфортних умовах. А при цьому отримувати велику зарплату. Тут є розбіжність в очікуваннях роботодавців і молодих людей, які шукають роботу", — пояснила вона.

Згідно з опитуванням "Індексу майбутнього", в Україні можна виділити 20 галузей, які цікавлять підлітків. Ідеться про такі сфери як ІТ, юриспруденція, автобізнес, ЗМІ, дизайн, освіта, сфера охорони здоров’я, державна служба, АПК, логістика, промисловість, оборонний сектор, підприємництво тощо.

При цьому дівчата найбільше цікавляться роботою у сфері ЗМІ, а хлопці віддають перевагу автомобільному бізнесу, транспорту та логістиці. Окрім того, дівчата більше замислюються про майбутню професію: 85% проти 74% у хлопців.

Сьогодні професійна орієнтація школярів базується переважно на спілкуванні з батьками, зауважується в дослідженні. Зокрема, лише 3% опитаних проходили стажування, 7% мали зустрічі з кар’єрними радниками, 11% відвідували екскурсії на підприємства. У селах ситуацію ускладнює відсутність позашкільних центрів і логістична недоступність.

"Мрії дітей виявились взагалі ізольованими від реального стану. Це — паралельний світ. Наприклад, будь-яка державна служба опублікувала свіжі дані про найбільш затребувані професії на ринку праці. Там можемо побачити, наприклад, що в категорії фахівців із вищою освітою найбільший попит мають бухгалтери, інженери, лікарі, технологи, вчителі та економісти. А в категорії кваліфікованих робітників найбільш потрібними є водії, слюсарі, комплектувальники, й електромонтажники. Чи побачимо ми всі ці важливі для розвитку економіки та країни професії в планах підлітків? Популярні сфери серед дітей взагалі не збігаються з наявними потребами", — сказала на презентації дослідження Олена Зеленська.

Як повідомляв Укрінформ, дослідження "Індекс майбутнього": професійні очікування та розвиток підлітків в Україні" продемонструвало, що популярні серед дітей спеціальності зовсім не збігаються з реальною ситуацією на українському ринку праці.

Джерело

Новости Херсона