Компенсації за пошкоджене та зруйноване житло для жителів Херсонщини: які є проблеми з оформленням

За інформацією: Суспільне Херсон.

Дар’я Кравченко під час відеозв’язку з кореспондентами Суспільного. Кадр з відеодзвінка

Сусідка Дар'ї Валентина Корнецька говорить, що її житло теж пошкоджене, компенсації отримати не можуть.

"Викликала третю комісію від райвиконкому. Там передивилися, побачили, що все це непридатне, і поставили третю. Ми дізнались, що у Дії є послуга Євідновлення. Відкрили ту картку, але у деяких людей є така проблема, як і у мене, — деякі документи не підтягуються. І коли я ходила у ЦНАП, вистояла там чергу, розбиралася з фахівцем, то у нас вся проблема була, що воно не підтягувалось, тому що в нас немає самого розподілу цієї ділянки", — сказала Валентина.

Жителька Херсонщини — Валентина Корнецька, серпень 2024. Суспільне Херсон

Юристка, керівниця благодійного фонду "Нова Каховка — це Україна" Олена Красовська надала пояснення щодо ситуації з отриманням компенсацій.

"Постанова Кабінету Міністрів, яка була затверджена 30 травня 2023 року, в якій чітко регулюється саме перелік умов для отримання цієї компенсації. Там є пункт, в якому зазначається, що треба отримати акт, який підтверджує, що комісія, яка виїхала на місце зруйнованого або пошкодженого майна, чітко вказує, на скільки відсотків зруйноване майно, за якою адресою, що це майно знаходиться у власності цієї людини. Але ми знаємо, що, наприклад, в деяких наших деокупованих територіальних громадах досі ведуться бойові дії. І, на жаль, ця комісія не може виїжджати на ці території", — сказала юристка.

Будинок Валентини Корнецької після затоплення. Валентина Корнецька

За її словами, роботу фонду зосередили на цьому напрямку.

"Головна задача нашого адвокаційного проєкту — звернутися до органів влади з проханням переглянути деякі правові документи, які регулюють саме видачу державної компенсації за зруйноване майно. Чим більше ми зберемо таких випадків, які склалися у територіальних громадах Херсонської області, тим більше буде тиск на нашу владу", —зазначила Олена.

Такий вигляд має оселя Валентини Корнецької після повені, яка виникла внаслідок підриву військами РФ Каховської ГЕС. Валентина Корнецька

Для деяких власників зруйнованого та пошкодженого житла актуальною є проблема з відсутності документів на оселі, говорить юристка.

"Якщо вони є на руках — це все добре. Якщо їх немає, то треба відновлювати. Дуже таке болюче питання в тому, що реєстри на окупованих територіях закриті і витягнути звідти якусь інформацію теж проблематично. Навіть більше ніж половина — це люди, які в сільській місцевості і не мають підтвердження, що саме вони є власниками цього майна. І це величезна проблема. Наші юристи з цим розбиралися і прийшли до висновку, що, на жаль, поки немає ніякого рішення і треба чекати деокупації, або закінчення війни взагалі", — каже керівниця благодійного фонду.

Юристка, керівниця благодійного фонду «Нова Каховка — це Україна» Олена Красовська . Суспільне Херсон

Олена Красовська розповіла, що результатом роботи їх фонду має стати ініціація законодавчих змін.

"Результатом нашого проєкту буде те, що ми хочемо звернутися до Кабінету Міністрів та Верховної ради з приводу того, що треба робити кардинальні зміни і давати людям право на отримання державної компенсації", — сказала вона.

Новости Херсона