В Україні покращилася ситуація з виплатою пенсій для пенсіонерів з тимчасово окупованих територій (ТОТ) України.
Про це повідомляє Представництво президента України в Автономній Республіці Крим.
Відомство вказує, що пенсії почали отримувати вже десятки людей.
У Представництві президента України в АРК зазначають, що до 2025 року пенсійне питання залишалося “болючим і складним через застаріле законодавство”. Для поновлення пенсій українські органи пенсійного забезпечення мали витребовувати пенсійні справи в структур країни-окупанта, і цей процес часто заходив у глухий кут.
Представництво взяло участь як у підготовці документа, так і в розробленні нормативної бази для нього.
У відомстві вказують, що після початку повномасштабної війни у 2022 році багато мешканців тимчасово окупованого Криму та Севастополя були змушені покинути свої домівки. З переїздом перед громадянами постали нові виклики, зокрема як поновити або оформити пенсію, якщо ти виїхав з окупованої території.
Представництво консультує громадян та допомагає людям пройти складний шлях від збору документів до фактичного призначення пенсії.
У 2024 – на початку 2025 року до представництва надійшло 42 звернення з питань пенсійного забезпечення. З них 37 справ уже розглянуто у встановленому законом порядку. Сімом заявникам призначено або поновлено пенсії за активного сприяння представництва, ще п’ять звернень громадян залишаються на контролі.
Допомогу громадянам з ТОТ надають із взаємодією та за участі адвокатів громадської організації “Крим SOS”, які за потреби надають заявникам вторинну правничу допомогу, зокрема представляють їхні інтереси в судових інстанціях.
Як відомо, у червні 2024 року набув чинності Закон № 3674-IX, який спростив обчислення страхового стажу й призначення пенсій для громадян України з окупованих територій. А вже в березні 2025 року почала діяти урядова постанова № 299.
Цей документ визначив новий порядок виплат для тих, хто:
- проживає на тимчасово окупованих територіях;
- тимчасово проживає за межами України;
- виїхав з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та оселився на підконтрольній Україні території.
Згідно з новими правилами, українці з окупованих територій можуть оформити пенсію на підконтрольній уряду України території за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.
Через відсутність наразі обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.
Отже, питання реалізації права на пенсію для мешканців Криму та ВПО нарешті врегульовано на законодавчому рівні, пояснюють у представництві президента.
Відомство також закликало громадян звертатися в разі потреби отримання консультативної допомоги.
У квітні 2025 року Кабінет Міністрів змінив порядок оформлення та видавання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Нагадаємо, напередодні Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, презентувала аналітичну записку “Якими можуть бути підходи щодо документів, виданих в окупації?”.
Цей документ є першою спробою окреслити перелік ключових “документів”, які видано в окупації й інформація з яких може бути використана державними органами України у визначеному порядку задля мінімізації негативних наслідків окупації для значної частини населення України, що проживає на тимчасово окупованих територіях.
Цей документ містить пропозиції підходів, зокрема, щодо:
- актів цивільного стану – факти народження, смерті, шлюбу, розірвання шлюбу;
- освітніх “документів”;
- російських паспортів;
- медичних “документів”;
- судових рішень, ухвалених в окупації;
- правочинів щодо майна та документів, що посвідчують право власності на нього;
- підходів щодо стажу на ТОТ та пенсій.
21 січня 2025 року Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік.
Правозахисна спільнота в Україні закликала владу, зокрема, розбудувати систему підтримки зв’язків зі своїми громадянами в окупації, які країна-агресор систематично намагається розірвати. Серед інших рекомендацій у документі також міститься пункт про запровадження програм підтримки для дітей та молоді задля сприяння їхній адаптації та інтеграції після виїзду з окупації, зокрема для проходження навчання.
zmina.info А_Степовой