Міжнародний суд ООН оприлюднив консультативну думку, згідно з якою країни, що не вживають достатніх заходів для захисту клімату, можуть бути визнані такими, що порушують міжнародне право.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, Суд зазначив, що постраждалі від змін клімату держави можуть претендувати на компенсацію. Також Суд назвав зміну клімату “терміновою та екзистенційною загрозою”.
“Невжиття державою належних заходів для захисту кліматичної системи … може становити міжнародно-протиправне діяння”, — заявив голова Міжнародного суду ООН Юдзі Івасава під час слухання.
Суд також підкреслює, що міжнародно неправомірним актом є порушення зобов’язань.
“Суд зазначає, що договори з питань зміни клімату накладають обов’язкові зобов’язання на держави-учасниці щодо захисту кліматичної системи та довкілля від антропогенних викидів парникових газів”, — йдеться у пресрелізі Суду.
Суд також підтверджує, що міжнародне право накладає зобов’язання запобігати шкоді довкіллю, діючи з належною ретельністю. Держави мають співпрацювати добросовісно для запобігання шкоді клімату.
Порушення зобов’язань державою становить міжнародно протиправний акт. Відповідальна держава зобов’язана припинити протиправні дії чи бездіяльність; надати гарантії неповторення; забезпечити повне відшкодування завданої шкоди, якщо встановлений прямий причинно-наслідковий зв’язок між порушенням і шкодою.
“Усі постраждалі держави мають право на однакові засоби правового захисту”, — наголосив Суд.
Як повідомляв Укрінформ, Міжнародному суду ООН доручили роз'яснити державам їхні зобов’язання щодо змін клімату.