На подвір’ї Херсонського обласного краєзнавчого музею розквітла екзохорда китицевидна. Територію, наближену до Дніпра, постійно обстрілюють російські військові з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини. Та попри це у червоній зоні наукові співробітники доглядають за прилеглою територією, вирощують екзотичні та зберігають рідкісні рослини, які зникають внаслідок розорення степів.
Мускарики, степовий барвінок, злакові степові трави. 15 років тому завідувач науково-природничого відділу Михайло Підгайний почав збирати з нерозораних ділянок півдня України степові рослини й пересаджувати на ділянку на музейному подвір’ї.
«Мигдаль відцвів. Є у нас у степу така рослина, одна з найбільш декоративних рослин в Україні. Це такий невеликий кущ. У степу ж дерева не ростуть, ми ж знаємо. Він весь вкривається квітами, дуже декоративними, але, на жаль, уже відцвів, ще б два-три тижні, пік цвітіння. Є ще рослина, я навіть не знаю, що це таке, я пересадив діляночку – такий невеликий шматочок дерновий степовий, там виявилась отака рослина. Поки вона не зацвіла, я навіть не можу визначити, що це таке», — розповідає Михайло.
На музейному подвір’ї зацвіло декоративне дерево – екзохорда китицевидна. Рослина родом з Японії та Китаю. Витримує заморозки й добре почувається на півдні України. Це родич вишні та черешні, але має сухі плоди.
«Її нам подарували з Херсонського ботанічного саду. Колись ми з ними так тісно співпрацювали, і от декілька дерев, таких декоративних вони нам подарували, в тому числі й цю екзохорду. І вона тут у нас прижилась на подвір’ї музею. Почуває себе в нашому кліматі добре. У неї один великий такий недолік – вона дуже світлолюбна, Дивиться тільки на південь, вирівняти її неможливо, бо звертається тільки до сонця. Дуже-дуже полюбляє світло. Хоч тут і немає тіні, відкрита така галявинка, але вона повертається до світла, нічого з цим зробити неможливо», — пояснює науковець.
На прифронтовій території музейники косять траву, вирощують рідкісні рослини на ділянці цілинного степу. І знаходять час помилуватись квітучою екзохордою. suspilne.media
Kateryna