Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Альянс не бере участі у переговорах щодо припинення війни між Україною та Росією.
Про це Рютте сказав у інтерв’ю NV, передає Укрінформ.
«Ми як НАТО не беремо участі в цих переговорах. Їх справді ведуть США разом з Україною і росіянами. Я радий, що США зрушили з місця це питання і ці переговори зараз тривають. Ми знаємо, що вони йдуть повільно, але не через Україну, а через росіян. М’яч зараз явно на російському полі», — сказав генсек Альянсу.
На його думку, в НАТО немає власних червоних ліній у переговорах щодо припинення війни, «тому що ми не є частиною цього процесу». «Але, звичайно, загалом, ми хочемо, щоб Україна була гордою суверенною державою, яка рухається вперед. Це те, чого ми всі хочемо. Це має бути справедливий і тривалий мир. Путін ніколи не повинен спробувати зробити це знову», — наголосив Рютте.
Щодо того, чи можуть НАТО стати частиною миротворчих сил в Україні, які Британія і Франція обговорюють з партнерами з ЄС, Рютте зазначив: «Коли ми дійдемо до мирної угоди або припинення вогню, ми повинні подивитися, як найкраще підтримати Україну, щоб не допустити повторного нападу з боку Росії».
За його словами, перший рівень — це забезпечення того, щоб ЗСУ перебували в найкращому становищі після припинення вогню чи укладення мирної угоди. «Потім у нас є французи і британці, які разом з "Коаліцією охочих" шукають шляхи надання гарантій безпеки. У нас є пропозиції від італійців, які йдуть у дещо іншому напрямку, але з тією ж метою. Я думаю, що найкраще дочекатися моменту, коли буде укладено мир», — сказав він.
Тим часом, на думку Рютте, потрібно продовжувати думати і розвивати всі ці різноманітні ідеї, щоб бути готовими, коли буде укладена мирна угода або буде досягнуто перемир’я, і щоб Україна могла їх застосувати.
Водночас він зауважив, що, «ймовірно, це не буде участь НАТО (у миротворчих іноземних силах – ред.) як такого».
«Це малоймовірно. Але це можуть бути союзники НАТО, які будуть залучені. А це завжди означає, що це впливатиме на територію НАТО. Це може також мати наслідки для оборони території НАТО в майбутньому. Тож у цьому сенсі потрібно координуватися, взаємодіяти. І це стосується італійських пропозицій, британсько-французьких ідей, деяких ідей канцлера Шольца. Тобто з усіх цих питань. І тоді, я думаю, найкращий момент, щоб визначити те, який підхід є найкращим, — це коли ми знатимемо, як виглядає мирна угода», — вважає Рютте.
Він також прокоментував зобов’язання союзників НАТО надати Україні 20 млрд євро підтримки. «Я хотів би пояснити, що минулого року загальна сума зобов’язань становила 40 млрд, а в підсумку вона зросла до 50 млрд, з яких 60% забезпечили європейці та Канада. Тобто союзники США по НАТО. А зараз за перші три місяці цього року ми вже зібрали близько 20 млрд євро, що перевищує $20 млрд. Для порівняння, за весь минулий рік ця сума становила 50 млрд», — розповів Рютте.
За його словами, все ще існує величезна лінія поставок в Україну з Європи з оборонним обладнанням зі США, європейських союзників і інших країн. «Але 99% з них надходить в Україну від союзників по НАТО, щоб гарантувати, що ви зможете продовжувати боротьбу і будете в найкращій позиції для ведення переговорів», — сказав він.
Як повідомляв Укрінформ, генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що союзники по НАТО дотримуються рішення, ухваленого торік під час Вашингтонського саміту, яким вони підтвердили, що шлях України до членства в Альянсі є незворотним. Але при цьому Україна ніколи не отримувала обіцянки, що її членство в НАТО може розглядатися як шлях для завершення війни.