У 2025 році до національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» залучать 12 громад правобережжя Херсонщини. Зокрема три — з першого етапу та дев’ять нових. На території регіону також діють інші проєкти з відбудови. Ми з’ясували, як відбувається взаємодія громад-форпостів та громад-партнерів, які роботи вже виконані та що запланували на цей рік.
На місці зруйнованого російським обстрілом помешкання родини Лідії Кулаковської заклали фундамент. Жителька Чорнобаївської громади каже, будівництво розпочали у січні 2025 року.
«Ми прожили тут 40 років. Троє дітей виросли в цьому будинку. Ми виїжджали, рік прожили на Хмельниччині. А як прийшла ця програма з відбудови, ми вже перейшли у модульні будиночки», — сказала вона.
Будівельні роботи. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
Будівництво триває в рамках експериментального проєкту з комплексного відновлення населених пунктів. Крім житлової забудови та соціальної інфраструктури відбуваються роботи з налагодження водопостачання у частині селища, говорить заступниця старости старостинського округу Лариса Соколова.
«Ми не були в окупації, ми просто були у «нульовій» зоні. Інфраструктура взагалі в нас вся зруйнована. Школа та приміщення старостинського округу демонтовані ще у 2023 році. Садочок ще не демонтований, але він також зруйнований. На даний час демонтовані близько 300 будинків, на черзі ще 600, тому що село зруйноване практично на 95%», — сказала посадовиця.
Заступниця старости старостинського округу Лариса Соколова. Суспільне Херсон
За словами Людмили Соколової, до 2022 року у селі проживали 2239 людей, наразі — 850. У правій частині населеного пункту наразі є водопостачання, у лівій — немає. Там ведуть відновлювальні роботи, й буде новий водогін.
«Роботи з відновлення газопостачання ще не проводять. За планом нам пообіцяли, що до кінця року повинні забезпечити й газом нас. Електрику у нас повністю відновили у 2023 році», — додала вона.
Пошкоджений російськими обстрілами будинок в одній з громад Херсонщини. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
Відбудова в рамках проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» триває й в інших населених пунктах, розповів начальник Чорнобаївської сільської військової адміністрації Ігор Дудар.
«Наразі складений дефектний акт й акт обстеження на будинок вчителів, де проживають і ті вчителі, що працюють зараз, і пенсіонери. За домовленістю з нашими партнерами — Меджибізькою територіальною громадою, нам готові передати субвенцію для відновлення цього будинку. Прямим влучанням був зруйнований дах і квартира на другому поверсі», — сказав він.
Начальник Чорнобаївської сільської військової адміністрації Ігор Дудар. Суспільне Херсон
На території Чорнобаївської територіальної громади пошкоджені або зруйновані близько 1700 об’єктів різного типу, говорить Ігор Дудар. Зруйнована майже вся соціальна інфраструктура у Посад-Покровському. За кошти благодійників у селі відновили амбулаторію, на черзі — будівництво ще однієї, нового типу з укриттям.
«У нас наразі запущена вже друга хвиля будівництва — відновлюють близько 300 будинків. На стадії виготовлення проєкту школа, дитячий садок. Готові проєкти на будівництво центру безпеки та амбулаторії. Це державна програма з відновлення», — розповів він.
Після російських атак у цьому будинку немає цілих вікон та пошкоджений дах, Херсонщина, березень 2025 року. Суспільне Херсон
Національний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» працює за трьома напрямками, каже його керівниця Мар’яна Томин.
«Це гуманітарна допомога, відновлення й відбудова. Тільки йдеться про екстрені ремонти, не про капітальне будівництво. Це коли «прильоти», коли треба щось стабілізувати. І третій напрям — соціокультурні ініціативи», — пояснила Томин.
Керівниця національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Мар’яна Томин. Суспільне Херсон
За її словами, другий етап ініціативи розпочався з візитів громад-партнерів до громад-форпостів.
«За нашим проєктом, громади-партнери — це громади, які знаходяться в тиловій та центральній частинах України, а громади-форпости — це власне ті громади, які знаходяться в стокілометровій зоні від лінії зіткнення, або ж від кордону з Російською Федерацією. Громади мають домовитися і на добровільних засадах реалізовувати свої проєкти в рамках трьох наших напрямків», — розповіла Мар’яна Томин.
Пошкоджені обстрілами РФ будинки та газогін, Херсонщина, березень 2025 року. Суспільне Херсон
У 2025 році до національного проєкту буде залучено 12 громад Херсонської області, з них три громади — з першого етапу та дев’ять нових.
«Ми показали нашим партнерам те, на що робимо ставку. Ми показали, що ми хочемо робити. У нас збігається думка в тому, що розвиток громади потрібно починати з навчальних закладів, тому що єдине, з чого все має починатися, — це діти. У нас, на жаль, вони вимушені навчатися у сховищах. Тому з партнерами вже визначили графіки й вони із задоволення приймуть наших дітей не тільки на лікування та оздоровлення, а навіть на навчання, щоб діти трошки почали спілкуватися не лише всередині своїх громад», — сказав начальник Дар’ївської СВА Анатолій Дідур.
Начальник Дар’ївської сільської військової адміністрації Анатолій Дідур. Суспільне Херсон/Олександр Корняков
На території Дар’ївської громади майже всі об’єкти інфраструктури зруйновані, зокрема основний міст, всі навчальні заклади, адміністративні та комунальні будівлі. Три населені пункти, які перебувають на лінії бойового зіткнення знищені вщент, ще два — на 80%. Водночас після деокупації люди почали активно повертатися.
«У нас був пік на початку 2024 року, коли в громаді жили вісім тисяч людей. Зараз ми маємо сильні обстріли, й люди почали трошки виїжджати, на жаль. І ми знову повернулися до кількості у п’ять тисяч жителів. На даний час на території громади живуть 600 дітей, але ми на зв’язку з усіма. У нас навіть є списки людей, які планують повертатися», — говорить Анатолій Дідур.
Руйнування на території Станіславської громади, спричинені російськими обстрілами Олександр Бабуцький
Руйнування на території Станіславської громади, спричинені російськими обстрілами Олександр Бабуцький
Руйнування на території Станіславської громади, спричинені російськими обстрілами Олександр Бабуцький
Руйнування на території Станіславської громади, спричинені російськими обстрілами Олександр Бабуцький
Руйнування на території Станіславської громади, спричинені російськими обстрілами Олександр Бабуцький
Руйнування на території Станіславської громади, спричинені російськими обстрілами Олександр Бабуцький
Руйнування на території Станіславської громади, спричинені російськими обстрілами Олександр Бабуцький
Начальник Станіславської сільської військової адміністрації Херсонського району Олександр Бабуцький розповів про два актуальні проєкти.
«Це реконструкція Станіславського ліцею, тому що він наполовину зруйнований. Там є чинне протирадіаційне укриття, в якому ми зможемо проводити змішане навчання. І Станіславський дитячий садочок. Є ще три проєкти — виготовити проєктну документацію на ремонт водопостачання у трьох населених пунктах: Станіслав, Широка Балка й Олександрівка. До нас приїхали громади зі Львівської та Київської областей. Тому сподіваємося, що спільними зусиллями будемо відновлювати громаду і боротися таким чином з нашим ворогом», — сказав він.
Суспільне Херсон А_Степовой