Повернення українських дітей має стати невід’ємною частиною мирного врегулювання, а покарання за злочин їхнього викрадення та позбавлення ідентичності — неминучим.
На цьому в середу під час дебатів в Європарламенті наголосили співавтори резолюції про повернення українських дітей, насильно переміщених та депортованих Росією, передає кореспондент Укрінформу.
«Це є частиною системної кампанії Росії з викорінення української ідентичності й викрадення майбутнього України. Ці діти незаконно всиновлюються або відправляються до фільтраційних таборів, де зазнають русифікації, сексуального насильства, експлуатації. Деякі діти вже загинули від рук російських військових», — заявила Джессіка ван Леейвен («Європейська народна партія»), яка є однією з 5 авторів відповідної резолюції.
Вона нагадала, що за даними української влади, з лютого 2022 року Росія депортувала понад 20 000 дітей.
«Безпечне й безумовне повернення кожної дитини має стати частиною будь-якої мирної угоди. Усі винні мають бути притягнуті до відповідальності», — підкреслила депутатка.
Її колега Малгожата Госєвська («Європейські консерватори та реформатори») назвала викрадення дітей і позбавлення їх національної ідентичності злочином геноциду.
«Це те саме, що робили нацисти з польськими дітьми під час Другої світової. Тоді до Німеччини вивезли понад 200 000 польських дітей, після війни повернулися лише 30 000 — 15%. Це — катастрофічна цифра»,- сказала вона.
Ще один співавтор резолюції Тійс Рютен («Прогресивний альянс соціалістів та демократів») підкреслив, що викрадення дітей є очевидним воєнним злочином, а жоден мир не буде справжнім без повернення дітей і покарання винних.
На думку Пятраса Ауштрявічюса («Renew Europe»), депортація українських дітей є спробою Росії завдати якнайбільшої шкоди Україні, її народу й майбутнім поколінням.
«Дітей викрадають, щоб вплинути на їхню ідентичність, зламати, підпорядкувати собі. Це свідчить про довгострокову агресивну політику Росії. Викрадення та примусове усиновлення — це воєнні злочини, які мають бути покарані», — підкреслив він.
Голосування за Резолюцію щодо повернення українських дітей, примусово вивезених і депортованих Росією, призначене в Європарламенті на четвер, 8 травня.
Нагадаємо, у квітні 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію російської федерації та закликала МКС розглянути можливість кримінального переслідування за цей злочин.
Як повідомляв Укрінформ, Україна повернула 1 223 дитини з майже 20 000 дітей, що були депортовані або незаконно переміщені Росією.
Фото: Depositphotos