«Працюємо під обстрілами, поля горять». Фермер про збір врожаю на Херсонщині

За інформацією: Суспільне Херсон.

Поле ячменю, яке вигоріло після обстрілів військами РФ. Суспільне Херсон

На сьогодні півтори тисячі гектарів, які обробляє фермерське господарство Андрія Повода, розміновані. Аграрій розповів, що цю роботу розпочали влітку 2023 року власними силами.

"Найбільша проблема саме тут — це нерозірвані касетні боєприпаси. Тобто зараз ми постійно знаходимо ці касети вже після розмінування, після обробки землі. Тому тут майже усі поля засіяні та оброблюються. А у напрямку північніше, поблизу таких населених пунктів як Правдине, Таврійське — там де була безпосередня лінія зіткнення, процес розмінування зараз йде", — пояснив чоловік.

Знайдені на території агропідприємства боєприпаси російської армії. Суспільне Херсон

За словами Андрія Повода, держава наразі частково звільнила господарство від податків. Для посівної аграрій отримав дві тонни насіння у рамках програми продовольчої сільськогосподарської організації ООН. Для його підприємства така кількість замала, говорить фермер.

"По насіннєвому матеріалу дуже дякую також членам Всеукраїнської аграрної Ради за їх ініціативу. Нам допомогли два аграрії з Одещини: Голубенко Олексій та Кюссе Роман. Один дав 25 тонн озимої пшениці, інший — 37 тонн ячменю. Тільки завдяки допомозі колег-фермерів з Одещини ми змогли посіяти й зараз вже зібрати врожай", — сказав Андрій.

Фермер Андрій Повод. Суспільне Херсон

Зерноток приватного підприємства "Укан" до війни був повністю критий. Після деокупації він стоїть зруйнований, каже фермер. Поруч лишилось багато спаленої техніки росіян.

"Особливість нашої бази в тому, що цей зерноток знаходиться в полі. Тобто російським військовим це було дуже зручно, тому що найближчий населений пункт знаходиться десь за кілометр звідси й ніхто не бачив, що вони тут творили. На початку березня 2022 року вони вигнали нашу охорону, не допустили, сказали: "Вашего тут ничего нет, дальше мы сами", — згадує Андрій Повод.

Спалена російська техніка, яка лишилась після деокупації. Суспільне Херсон

В ангарах, де зберігалось збіжжя, російські військові розмістили свою техніку. Перед цим вивезли звідти дві тисячі тонн пшениці, тисячу тонн соняшнику і 400 тонн насіння льону, розповідає фермер. За словами Андрія, збитки, які російська армія та окупаційна влада завдали його господарству, становлять близько шести з половиною мільйонів євро.

"Вціліла єдина вантажівка, тому що тягач був на ремонті у Херсоні, а кинутий напівпричіп я знайшов у місті вже після звільнення. У нас викрали два трактори, навантажувач, дві вантажівки з напівпричепами та "камази", легковий транспорт. Зараз один з тих тракторів, які викрали, знайшли у Донецьку", — сказав чоловік.

Збір врожаю на полях агропідприємства. Суспільне Херсон

Зібране збіжжя цьогоріч зберігатимуть у спеціальних "рукавах", наданих обласною владою, міністерством аграрної політики та продовольчою сільськогосподарською організацією ООН. Зерносклади — зруйновані внаслідок бойових дій, говорить Андрій.

"У сільгоспвиробників цикл зберігання — до дев'яти місяців максимум. Зерно лежить просто неба, запаковане у "рукави" майже герметично і не псується. Як альтернатива, на даний час, після руйнацій всіх складів, то це дуже чудово", — сказав фермер.

Зберігання зібраного збіжжя у спеціальних «рукавах». Суспільне Херсон

Цьогоріч зібраний врожай відвезуть до Одеси, розповів Андрій Повод. Окрім аграрного бізнесу, чоловік займається волонтерством. Каже, за його допомоги, українським військовослужбовцям передали 12 автівок.

Новости Херсона