Провалини на полі. На Херсонщині агрометеорологи зафіксували потенційно небезпечне явище

За інформацією: Суспільне Херсон.

Провалля, яке помітили у полі на Херсонщині. Велика Олександрівка Метеостанція/Facebook

У полі Високопільської громади на Херсонщині агрометеоролог помітив глибоку яму серед соняшників. Вона має ширину від 90 до 150 см і глибину до 2 метрів.

Про це йдеться на сторінці у Facebook метеостанції у Великій Олександрівці.

Як йдеться у дописі, велика яма, яку побачив фахівець, за виглядом нагадує карстовий або зсувний провал. Це сталося через те, що ґрунт втратив свою міцність.

Однією з можливих причин на метеостанції називають, зниження рівня підземних вод після зникнення Каховського водосховища. Раніше під землею були порожнини, заповнені водою, яка підтримувала ґрунт. Тепер ці порожнини висохли, і земля почала просідати, утворюючи небезпечні провалини.

Також на цьому полі помітили, що рослини сильно ослабли. Це може бути не лише через спеку, а й через те, що структура ґрунту змінилася — можливо, він почав зсуватися або просідати, йдеться в дописі.

Метеорологи попередили, що такі провали можуть бути небезпечними як для сільськогосподарської техніки, так і для людей. Вони радять бути обережними під час роботи на таких ділянках і, якщо можливо, фіксувати подібні випадки.

Доцент кафедри водних біоресурсів та аквакультури Херсонського державного аграрно-економічного університету Євген Коржов у коментарі Суспільному підтвердив, що це явище пов’язано зі зниженням рівня ґрунтових вод.

"Це є деградацією ґрунтового покриву, яка спостерігається зазвичай при значному зниженні рівня ґрунтових вод", — каже науковець.

Раніше вода з водосховища підтримувала ґрунт, заповнюючи порожнини в землі. Тепер ці порожнини стали сухими, і земля почала просідати.

"Такі наслідки зневоднення площі Каховського сховища. Рівень води знизився, рівень ґрунтових вод теж впав. Всі прогалини, які були до цього гідравлічно заповнені у поверхневих шарах ґрунту водою, тепер також зневоднені. Внаслідок цього відбуваються провали, виникають підземні печери, які гідрологічно тримав рівень Каховського водосховища", — пояснює Коржов.

До руйнування водосховища таких явищ у регіоні не було.

"До знищення Каховського водосховища такі процеси не були притаманні Херсонщині. Оскільки усі прошарки та пустоти підземні, які розташовні у межах області, були заповнені водою і під тиском проваль ґрунту не відбувалось", — каже він.

Тепер, коли вода зникла, порожнини між шарами ґрунту залишилися заповнені повітрям, і це може призвести до нових провалів.

"Наразі за умови відсутності такої підтримки, такі явища скоріш за все будуть частішими. Оголилися пустоти між шарами ґрунту. Є поверхневі, глибші й між ними є прогалини, або вони повітряні, або вони заповнені водою. Зараз в них води немає, а є пустоти заповнені повітрям", — додає науковець.

Новости Херсона