Північноєвропейські країни є лідерами в рейтингу свободи преси, натомість Китай і Північна Корея – у кінці списку, загалом рейтинг свободи ЗМІ сягнув історичного мінімуму.
Організація «Репортери без кордонів» (RSF) представила новий рейтинг свободи преси, в якому проаналізувала ситуацію в 180 країнах світу, передає Укрінформ.
Найкраще ситуація за цим показником виглядає у Норвегії, Естонії, Нідерландах, Швеції, Фінляндії, Данії, які мають найвищий рейтинг. Німеччина вилетіла з топ-10 і опинилась на 11 місці.
Замикають список КНР, КНДР і Еритрея.
Росія посідає 171 місце (мінус 9 процентних пунктів у порівнянні з попереднім роком), Білорусь – на 166-му.
Україна, за оцінкою організації, перебуває на 62-му місці (мінус 1 п.п.).
«Крихка безпека, економічний тиск: глобальна ситуація зі свободою преси у 2025 році перебуває на історично низькому рівні», — констатували в RSF.
Автори аналізу зазначають, що понад половину населення світу живе в країнах з «дуже серйозною» ситуацією в галузі свободи преси. Вони оцінили ситуацію як «добру» лише у семи країнах, усі з яких знаходяться в Європі. У 90 зі 180 країн, де проводилося дослідження, ситуація для медіафахівців є «складною» або «дуже серйозно».
Окрім нестабільної ситуації з безпекою та зростаючим авторитаризмом посилюється економічний тиск на засоби масової інформації в усьому світі. Аналіз RSF показує що медіафахівці та редакційні команди в усіх частинах світу дедалі частіше мають обирати між прагненням редакційної незалежності та міркуваннями економічного виживання. Складнощі з фінансуванням ЗМІ є в 160 країнах. Майже в третині країн редакції закрилися минулого року з економічних причин.
«Автократи вважають незалежну журналістику скалкою в оці. Це також впливає на її можливості виживати економічно. Якщо ЗМІ будуть фінансово виснажені, хто тоді викриватиме дезінформацію, неправдиву інформацію та пропаганду?», — заявила керуюча директорка RSF Аня Остерхаус.
У 46 країнах власність на ЗМІ зосереджена в руках небагатьох власників. У деяких, наприклад, у Росії медіаландшафт контролюється або Кремлем, або олігархами, близькими до Кремля, зазначається в аналізі.
Загалом автори відзначають дедалі більший розрив між Європою й іншими регіонами світу. Зокрема, в США (57 місце) адміністрація Трампа відкрито вороже налаштована до преси та систематично тисне на критично налаштовані і відтак небажані ЗМІ.
Водночас адміністрація Трампа різко скоротила фінансування агентства розвитку USAID, унаслідок чого сотні редакцій у всьому світі стурбовані за свою економічну ситуацію. Це рішення послаблює незалежні ЗМІ в Східній Європі та Центральній Азії.
Так, як зазначається, «в Україні близько 90 відсотків редакцій залежать від фінансових субсидій, які досі надходили переважно зі США. Це контрастує з добре фінансованими російськими державними ЗМІ, які поширювали кремлівську пропаганду».
«Репортери без кордонів» порівнюють становище журналістів та ЗМІ у 180 країнах та територіях за допомогою свого Всесвітнього індексу свободи преси, починаючи з 2002 року. Рейтинг базується на показниках політичного контексту, правової бази, економічного середовища, соціально-культурного контексту та безпеки.