За інформацією: Суспільне Херсон.
Українські військові пливуть на човні річкою Дніпро на передовій поблизу Херсона. Фото: AP/Felipe Dana
Підрив дамби Каховської ГЕС російськими військами у червні 2023 року, відтермінував переправу українських військових через Дніпро на лівий берег Херсонщини для ймовірної підтримки контрнаступальних операцій Сил оборони.
Про це йдеться в аналітичній довідці Інституту вивчення війни (ISW) за 27 грудня.
Такої думки в інституті дійшли, проаналізувавши інтерв’ю агентства Associated Press з українськими військовослужбовцями Сил спеціальних операцій. У ньому військові розповіли, що готові буди форсувати Дніпро наприкінці травня 2023 року, але знищення ГЕС вплинуло на ці плани. У липні, серпні та вересні були обмежені спроби переправитись на лівий берег, але масштабно це зробити вдалось лише у жовтні.
Дії Сил оборони на лівобережжі в жовтні 2023 року відтягнули російські сили з інших ділянок фронту, стверджують аналітики інституту і припускають, що подібний, а можливо й більший успіх вони б мали у червні — на початку українського контрнаступу.
Після руйнування дамби російські війська з Херсонщини перекинули на Запорізький напрямок підрозділи 7-ї повітряно-десантної дивізії для оборони. В ISW вважають, що цього б не сталось, якби форсування Дніпра відбулось у червні. Це дало б можливість українським військам чинити більший тиск на російські сили по всій лінії фронту та обмежили б можливість балансувати потреби армії РФ в живій силі та техніці для оборонних операцій на чотирьох напрямках, йдеться в довідці.
Що відомо про підрив Каховської ГЕС
Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.
На деокупованій території Херсонщини визначили місця для буріння 50 нових свердловин, аби забезпечити місцеве населення питною водою у громадах де відсутнє водопостачання після підриву військами Каховської ГЕС.
Раніше Уряд на засіданні 18 липня затвердив постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови Каховської ГЕС, яку підірвали російські військові. Координуватиме проєкт Міністерство економіки, а замовником робіт буде державне "Укргідроенерго".
Також виконувач обов’язків директора департаменту сільського господарства та зрошення Херсонської обласної державної адміністрації Дмитро Юнусов повідомив, що аби провести першочергові заходи та відновити зрошення на правобережжі Херсонщини після підриву російськими військами Каховської ГЕС, необхідно приблизно 100 мільйонів гривень.
В Україні розробляють два етапи проєкту відновлення Каховського гідровузла, у склад якого входить відбудова Каховської гідроелектростанції. Про це в ефірі телемарафону Суспільне. Спротив повідомив голова правління Укргідропроєкту Вадим Крайник.