Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні стикається з проблемою фінансування, чисельність співробітників її секретаріату вже скоротилася з 24 до 13 осіб.
Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомила членкиня Комісії, індійська правозахисниця Врінда Ґровер.
"Через нестачу фінансування та замороження найму (персоналу) в ООН наша Комісія зазнала значних труднощів. Спочатку наш секретаріат складався з 24 осіб, але наразі лишилося тільки 13. Якщо у секретаріаті з’являється вакансія, ми не можемо найняти нову людину на цю посаду", — сказала вона.
За словами Ґровер, хоча у складі базованого у Відні секретаріату все ще лишаються слідчі та інші співробітники, однак втрачено деякі ключові посади, такі як головний слідчий, юридичний радник та експерт із прав дитини.
"Але попри те, що склад секретаріату так різко скоротився й ключові посади вакантні, робота не зупиняється і не втрачає своєї ретельності. Проте обсяг питань, які ми можемо розслідувати, вочевидь, скоротиться, а навантаження на членів секретаріату значно зросте", — заявила членка Комісії.
Вона також зауважила, що брак фінансових ресурсів прямо вплинув на спроможність членів Комісії здійснювати поїздки. Через це протягом третього мандата – з березня 2024 до березня 2025 року – усі троє членів Комісії не їздили в Україну. За словами Ґровер, хоча технології й дають змогу проводити дистанційні та гібридні зустрічі, онлайн-наради з українською владою, "вони все ж мають свої обмеження". Утім, слідчі Комісії продовжували їздити в Україну.
"Члени Комісії також раніше відвідували Київ та інші міста України. Однак під час третього мандата через обмежене фінансування ми не мали змоги поїхати в Україну – ми вирішили, що доцільніше буде спрямувати обмежені ресурси на поїздки слідчих. Слідчі проводять як очні зустрічі, так і дистанційні інтерв'ю з потерпілими та свідками, а також з іншими співрозмовниками, зокрема з представниками громадянського суспільства", — заявила правозахисниця.
Вона додала, що Комісія також отримує дані від української влади. "Уся отримана інформація збирається та аналізується. Ми дотримуємося ретельного та скрупульозного процесу верифікації, щоб гарантувати, що отримані дані, докази чи свідчення є достовірними, підтвердженими та автентичними", — сказала членка Комісії ООН.
Як повідомляв Укрінформ, Незалежну міжнародну комісію з розслідування порушень в Україні було створено Радою ООН з прав людини у 2022 році для розслідування всіх ймовірних порушень та утисків прав людини та порушень міжнародного гуманітарного права, а також пов'язаних із ними злочинів у контексті агресії Російської Федерації проти України. До складу Комісії входять Ерік Месе (голова), Пабло де Грейф та Врінда Ґровер.