Справа про хабарі у Херсонському ТЦК та СП: нові деталі та імена підозрюваних

“Відмазатися” від мобілізації в Херсоні можна за 7 тисяч доларів США. Такий тариф для тих, хто не бажає служити, встановили посадовиця Музиківської військової адміністрації та працівники Херсонського ТЦК та СП. 
У Єдиному державному реєстрі судових рішень опублікували ухвалу, яка дозволяє повністю дізнатись про суть справи щодо хабарництва у Херсонському об’єднаному міському ТЦК та СП.
За інформацією поліції, яка веде розслідування, схема дозволила за гроші ухилятися від мобілізації шляхом внесення фейкової інформації до військово-облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Після підробки документів та інформації в реєстрі людей мали виключати з військового обліку. Як стверджує слідство, організатором схеми є начальник одного з  відділів Херсонського ТЦК та СП Валерій Шавурський.

Валерій ШавурськийІнформація про імена фігурантів в ухвалах, опублікованих в реєстрі прихована, але завдяки порталу Судова влада України та системі бізнес-аналітики Youcontrol двох з чотирьох фігурантів ми знайшли. 
У 2016 році Шавурський служив головою Каланчацького районного військового комісаріату. У 2017 році він вже був військовим комісаром Білозерського райвиконкому. На останній посаді чоловік працював ще взимку 2024 року, але потім був переведений до Херсона. 
Валерій Шавурський долучив до схеми підполковника, чиє імʼя ми поки не зʼясували, який служив старшим офіцером одного з підрозділів ТЦК та СП, провідного спеціаліста 1-ї категорії з питань військового обліку та реєстрації місця проживання Центру надання адміністративних послуг Музиківської громади Наталю Карп і старшого солдата, що служив оператором відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу.

Наталя Карп
Правоохоронці зафіксували мінімум один епізод їхньої діяльності. 
У квітні 2024 року Карп під час  розмови з невідомим чоловіком повідомила йому про можливість зняття з військового обліку за гроші.

Жінка назвала суму в 7 тисяч доларів США і сказала, що зняття військовозобов’язаних Херсонського району з обліку відбувається через її знайомого.
Чоловік поцікавився, чи можна зняти з обліку і його товариша, на що жінка сказала відправити їй фотографії документів, щоб вона разом зі знайомим почали виключення з військового обліку.
У травні чоловік звернувся до правоохоронців і далі діяв уже під їхнім контролем. 
У червні Наталя Карп повідомила чоловіку про те, що йому необхідно надати документи товариша, аби вона могла перевірити його по базах даних ТЦК та СП.
Наприкінці червня жінка надала чоловіку перелік потрібних документів та повідомила, що йому треба докласти до них гроші. Далі Карп мала передати документи і гроші знайомому в ТЦК та СП.
У серпні чоловік у Музиківці передав Наталі Карп гроші та документ товариша. Вона надіслала через один з месенджерів фото отриманого документу спільнику, який служив старшим офіцером відділу ТЦК та СП.
Пізніше Карп зустрілась з ним особисто, віддала йому частину хабаря (5500 з 7000 доларів) та документ. Далі старший офіцер зустрівся з Валерієм Шавурським біля його місця проживання, передав йому частину грошей та документ.
Шавурський підробив отриманий документ військовозобов’язаного і повернув його старшому офіцеру.
Пізніше він наказав оператору відділення внести в держреєстр інформацію про зняття з обліку військовозобов’язаного. За це старший офіцер запропонував військовому частину хабаря.
Оператор відділення попросив це зробити свого колегу, який не знав про схему і виконав прохання. Врешті, старший офіцер повернув підроблений документ Наталі Карп. А вона у вересні віддала документ чоловіку, який дав хабар за свого товариша.
Вже наприкінці вересня Валерія Шавурського затримали і повідомили йому про підозру. Шавурському інкримінували прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою.
Слідчий суддя визнав його причетним до злочину. Також проти Шавурського дали покази двоє свідків, були проведені негласні слідчі (розшукові) дії і обшуки. Під час останніх у членів групи були знайдені отримані раніше гроші.
Слідчий просив у судді Жовтневого районного суду Миколаївської області відправити Шавурського під варту. Він обґрунтував своє клопотання існуванням ризиків уникнення затриманим  відповідальності, якщо він залишиться на волі.
Мова про можливе переховування Шавурського, вплив на свідків, продовження злочинної діяльності, ймовірне знищення, приховування або спотворення потенційних доказів.
Також у випадку призначення застави слідчий просив визначити її на рівні у 4 мільйони гривень, що перевищувало б межі, встановлені Кримінальним процесуальним кодексом. Прокурор клопотання підтримав.
Валерій Шавурський спростовував свою причетність до злочину і просив суд призначити домашній арешт, надавши йому можливість продовжити роботу, врахувавши багаторічну службу, бездоганну поведінку та велику кількість заохочень.

Адвокати Шавурського не прийшли на засідання без пояснення причини. Вони лише повідомили, що поїхали з Миколаєва, де мав пройти суд, до своїх місць проживання у Херсоні.
Тому Валерію Шавурському призначили захисника із Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Той просив суд про більш м’який запобіжний захід, ніж тримання під вартою. Наприклад, той же домашній арешт.
У свою чергу слідчий суддя визнав наявність ризиків і вирішив арештувати Валерія Шавурського до 22 листопада включно. Також було вирішено призначити йому заставу трохи більше 2,5 мільйонів гривень.
Олександр Риба, Мост А_Степовой

Джерело

Новости Херсона