Розвиток малюка — чи не найважливіше для батьків. І рано чи пізно вони також ставлять собі питання коли можна починати вчити алфавіт і як саме роботи це. Це все досить індивідуально, оскільки кожна дитина особлива. Але педагогами та психологами були визначені орієнтовні вікові рамки, які позначають період розвитку дитини, коли її мозок вже здатен засвоїти літери. Якщо ви не хочете навчати сина чи доньку самостійно або переживаєте, чи зробите ви це правильно, то відмінною ідеєю буде звернутися до репетитора з української мови онлайн. Незалежно від того чи навчатимете ви дитину власними силами, чи звернетеся до професійного викладача, потрібно розібратися коли саме це зробити. Про це ми й поговоримо в наступному матеріалі.
Загальні вікові рекомендації щодо початку вивчення алфавіту
З самого народження мозок і нервова система дитини активно розвивається. На різних етапах життя це відбувається по-різному. Спочатку дитина розвивається через звуки та дотики. Вона починає розуміти свої власні розміри, завдяки дотикам з часом усвідомлює яка саме частина тіла її болить тощо. У малюків в цей час розвивається й зір, тому до двох місяців їм корисно розглядати чорно-білі картинки, а пізніше, коли їхня нервова система вже здатна розрізняти кольори, можна додавати більше фарб. Так, крок за кроком до двох-трьох років в організмі дитини формуються всі основні процеси.
Таким чином більшість професіоналів схиляється до думки, що починати вивчати українську абетку слід тоді, коли дитині виповнилося 3-4 роки. Саме в цьому віці малюк вже:
- тримає увагу на одному завданні до 7 хвилин;
- відповідає на прості питання;
- називає імена близьких людей;
- рахує до 10;
- розуміє до яких груп відносяться певні предмети тощо.
У віці від 3 до 5 років дитина також швидше запамʼятає літери, аніж коли їй вже виповнилося 6 років, оскільки саме до цього віку дитячий мозок розвивається найкраще. Але не варто забувати, що кожна дитина має свої особливості, тому дехто починає проявляти інтерес до абетки в 3 роки, а хтось в 6 і це цілком нормально, тому не потрібно змушувати малюка.
З чого почати вивчати алфавіт?
Розглянемо кілька ефективних порад, які допоможуть діткам вивчити абетку швидко та зроблять заняття цікавими:
- Починайте навчання не з букв, а зі звуків. Таким чином малюк швидше зрозуміє як читати склади, а тоді й цілі слова.
- Розділіть літери на голосні та приголосні та почніть вивчати голосні. Для їх вимови дитині не потрібно додатково підключати язик чи губи, тому це легше, ніж повторювати приголосні звуки.
- Поєднувати різні методи навчання. Заняття вдома з підручниками комбінуйте з інтерактивними заняттями з додатковими навчальними матеріалами або на вулиці.
- Використовуйте метод асоціацій. Такий спосіб навчання працює не тільки з дітьми, а я з дорослими. Ви можете запитати у малюка на що схожа літера «В» (наприклад це може бути перевернута вишенька) чи літера «О» (вона може нагадувати бублик). Коли дитина читатиме і забуде якусь букву ви можете нагадати саме асоціацію і вона швидко згадає потрібну літеру.
- Першим ділом з дитиною можна вивчити першу букву її власного імені. Тоді продовжити іменами батьків, дідусів, братиків чи сестричок.
- Придбайте спеціальні навчальні картки та книги. В таких підручниках багато картинок, які викликають інтерес, тож дитина краще триматиме увагу на завданні.
- Знайдіть вдома предмети, які починаються на одні й ті ж букви та попросіть дитину розсортувати їх по групах відповідно до першої літери. Таким чином ви розвиватимете і мультисенсорні здібності дитини.
- Інший метод навчання, який розвиває як дрібну моторику, так і допомагає вивчати абетку це ліплення. Ви можете ліпити букви з пластиліну, тіста, глини тощо. Цей же спосіб можна використовувати на природі, виліплюючи букви зі снігу або малюючи їх пальцями на піску.
Як ми вже зазначали раніше, найкраще поєднувати різні методи навчання, а особливо інтерактивні. Тож ви можете вивчати абетку з малюками навіть просто гуляючи парками, відвідуючи музеї чи дитячі центри. Просто звертайте увагу на якийсь предмет і проговорюйте з дитиною його назву, звертаючи її увагу на першу букву у слові. Прислухайтесь до потреб своєї дитини та у вас обов’язково все вийде.