В Україні з початку цього року правоохоронці зафіксували вже 78 фактів підпалів авто військовослужбовців диверсантами.
Про це у телеефірі повідомив начальник Департаменту карного розшуку Нацполіції України Вадим Дзюбинський, передає кореспондент Укрінформу.
«Якщо ми говоримо про 2025 рік, то у нас таких зафіксовано 78 фактів на території всієї держави, по яких 46 злочинів вже розкрито – тобто, по цій кількості підпалів злочинці вже притягаються до кримінальної відповідальності. У 2024 рік за весь рік таких злочинів було 352, з яких розкрито 229», — заявив він.
Відповідаючи на питання, у яких регіонах такі злочини трапляються найчастіше, Дзюбинський поінформував, що у цьому плані найбільш уразливими регіонами є великі міста, як-то Київ, Дніпропетровщина і Одещина.
Відповідаючи на питання, чому українці все ще ведуться на таке вербування росіян, начальник карного розшуку НПУ пояснив, що росіяни вибирають категорії громадян, якими можна маніпулювати.
За його словами, росіяни часто знаходять уразливих людей, тобто тих, у яких трапилася якась біда, з якими можна намагатися вдати друга, давати якісь поради, втертися у довіру, а потім зацікавити і фінансовим забезпеченням – наприклад, сказати, що за підпал авто вони дадуть українцю, наприклад, 500 доларів.
«Насправді це велика сума для особи, яка перебуває у скрутному фінансовому становищі. Саме так вони і працюють», — зазначив він.
Дзюбинський заявив, що громадяни, які затримуються за підпали авто, зокрема військових, належать до кількох груп: це неповнолітні українці, наркозалежні особи, громадяни, які шукають легких заробітків і якими легко маніпулювати тощо.
За його словами, такі особи шукають роботу самі, наприклад, на Інтернет-ресурсах з надання роботи, у Телеграм-каналах, інших місцях.
«Але надалі, коли вони (росіяни – ред.) виходять на особу, яка їх вербує для скоєння злочину, все спілкування переноситься тільки у Телеграм. Звідти вони отримують інструкції, завдання і дуже часто, у більшості випадків, з ними не розраховуються або розраховуються у дуже маленькому відсотку від обіцяної суми і затягують їх до співпраці на подальше скоєння більш тяжких злочинів», — пояснив керівник карного розшуку НПУ.
Він сказав, що першочерговий підпал авто тут є таким перевірочним заходом, який застосовують спецслужби РФ для вербовки цих людей.
Дзюбинський зазначив, що правоохоронцям зараз вдалося трохи збити цей бум (щодо випадків підпалів авто – ред.).
Відповідаючи на питання про те, як оперативники розшукують виконавців цих злочинів, керівник карного розшуку НПУ заявив, що поліція активно співпрацює із СБУ, бо диверсійна діяльність є саме їхньою підслідністю.
«Особи, які скоюють ці злочини, мають пам’ятати, що ми обов’язково їх встановимо і притягнемо до кримінальної відповідальності. Якщо ми говоримо про підпал авто Сил оборони, то ми відносимо ці злочини до диверсійної діяльності і відповідальність за такі злочини у нас в Україні може бути до 12 років позбавлення волі», — сказав він.
Як повідомлялося, за даними Нацполіції, РФ майже завжди стежить за виконавцями диверсій по трансляції з телефону.
Фото ілюстративне