В Україну повернулася викрадена під час Другої світової картина «Жіночий портрет»

До Національного художнього музею України повернулася викрадена під час Другої світової війни картина «Жіночий портрет».

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, картину представили громадськості в Києві.

«Жіночий портрет» (1898) Владислава Галімського — перший твір з колекції Національного художнього музею України, який повернувся до нього після незаконного вивезення під час Другої світової війни.

Картину виявили у 2018 році на одному з німецьких аукціонів у місті Штутгарті, де у 2013 році її було продано, а дані про покупця не розголошувалися.

В Україну повернулася викрадена під час Другої світової війни картина «Жіночий портрет» / Фото: Данило Антонюк, Укрінформ

Завдяки наполегливості команди музею та ґрунтовно проведеній роботі зі збору доказів, вдалося підтвердити, що йдеться саме про твір з колекції НХМУ, втрачений під час Другої світової війни.

«До кожного рядочку в списку втрат музею ми роками шукали зображення й перевіряли всю можливу інформацію. І ось один із творів ми побачили на аукціоні в Штутгарті й з’явилася надія, що ми його зможемо якось повернути. Аукціони не йшли назустріч нам, і ми зверталися до Інтерполу та інших організацій. Але справжній прорив стався, коли ми надали інформацію Службі зовнішньої розвідки», — зазначила генеральна директорка НХМУ Юлія Литвинець.

Юлія Литвинець

Службі зовнішньої розвідки України вдалося встановити, що картина потрапила до однієї з європейських країн. Її розшук та повернення в Україну було здійснено силами СЗРУ.

«Аукціон був напівлегальним, а покупець – анонімним. Ми провели цілий комплекс заходів, щоб встановити його особу, яка виявилася дуже цікавою. Це був громадянин Білорусі, який тісно пов’язаний з режимом Лукашенка, і він чудово знав, що купував крадену в Україні картину. Ми провели дуже кропітку роботу — визначили весь шлях картини після аукціону й урешті вийшли на покупця. Наші перемовини з ним були досить тривалими, а результатом стало те, що зараз ви бачите цю картину в музеї», — сказав офіційний представник Служби зовнішньої розвідки України Олег Александров.

Олег Александров

За часів Другої світової війни лише з колекції Національного художнього музею України було вивезено понад 65 тисяч одиниць зберігання — живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва, бібліотечних та архівних фондів. У музеї вважають, що сьогодні ці історичні втрати перегукуються з реальністю нової війни, у якій Україна знову втрачає свою культурну спадщину внаслідок російської агресії. У такій ситуації кожен знайдений і повернутий до України мистецький твір — це не просто експонат, а символ боротьби, перемоги й збереження національної пам'яті, наголошують у музеї.

Як повідомляв Укрінформ, Україна посилює боротьбу проти викрадення культурних цінностей.

Джерело

Новости Херсона