Виборюють незалежність. Історії бійців 124 бригади ТРО, які воюють на Херсонському напрямку

За інформацією: Суспільне Херсон.

Дмитро на псевдо «Адвокат», військовослужбовець 124 окремої бригади територіальної оборони. Суспільне Херсон

Бригада брала участь у звільненні Херсонської та Миколаївської областей, у військових діях у Донецькій, Харківській та Запорізькій областях.

"124 бригада вона різна, але найкраща. Не можна говорити про те, що тут служать виключно жителі Херсонської області, тому що в основному це люди з Одеської, Миколаївської, Кіровоградської, Вінницької областей. Херсонці до нас почали долучатися вже значно пізніше, коли в них з'явилася така можливість", — розповів Дмитро.

За його словами, 124 окрема бригада територіальної оборони відзначена стрічкою "За мужність та відвагу".

"Херсонська бригада одна з трьох бригад, які були відзначені цією найвищою нагородою. Бо у 124 бригаді служать люди виключної мужності й хоробрості, які віддані своїй справі. В чому завдання бригади сьогодні? От є такий південний напрямок. Він починається на сьогодні від річки Дніпро і йде по всьому, що називається півднем України. І от задача 124 бригади, щоб люди в нас за спиною жили, раділи життю, водили дітей до садочків, ходили в школу, навчалися і бачили світ без російської погані", — пояснив "Адвокат".

"Я вважаю, що в такі історичні моменти моє місце бути тут". Микола на псевдо "Митець"

Микола — з Кіровоградської області, має позивний "Митець". Він етнічний болгарин, кілька поколінь його предків живуть в Україні.

"Я був непридатний до військової служби, у мене "жовтий квиток". Але війна мені допомогла. Я вважаю, що в такі історичні моменти моє місце бути тут і не бути там. Я думаю, що багато хто з українців зрозумів цінність української культури та української ідентичності. І те, що за це вбивають. І війна допомогла українцям зрозуміти їхнє місце у світі й цінувати те, що в них є", — говорить Микола.

Микола на псевдо «Митець», військовослужбовець 124 окремої бригади територіальної оборони. Фото: Суспільне Херсон

До повномасштабного вторгнення він керував редакційно-виробничими центрами та грав у театрі, у 2019-му очолив драматургічний колектив. Під час служби організував постановку п'єси за твором Лесі Українки.

"Побратими напам'ять знають виставу, тому що все-все на їхніх очах відбувалось. Репетиції вечорами, коли ми вдома всі. Ми постійно разом, це вже одна сім'я. Розумієте, коли ти 24 години з одними й тими самими людьми. Це — підтримка, було б дивно, якби її не було", — розповів Микола.

"Вони є частина цієї історії, вони вже — герої". Максим Бервінов — капелан

Капелан Максим Бервінов був свідком створення 124-ї окремої бригади територіальної оборони.

"Спершу це був наш обласний проєкт — Херсонської області. Тобто була 124 бригада і шість батальйонів у кожному районі. А у 2018 році вже Міністерство оборони взяло під свій патронат і вирішили зробити це в кожній області. Тому Херсонська область започаткувала територіальну оборону в Україні", — розповідає капелан.

Максим Бервінов, капелан 124 окремої територіальної бригади ТРО. Суспільне Херсон

У бригаді Максим відповідає за релігійні аспекти.

"Більшість військовослужбовців — православні християни. Організувати їм служби, літургії, сповідь і забезпечити їх релігійні потреби. Але при нагоді, якщо у мене є мусульмани в підрозділі, то я маю їм забезпечити ці потреби також. Їхнього муллу привести, знайти або їх повести до нього. Моя задача — просто молитися за них. Якщо Господь дасть їм думки вести духовне життя, я буду тільки радий.0.56 Але примушувати ніхто нікого не буде. Розумієте, їм і так важко. Хочеться просто бути поруч і зробити хоч якусь хвилину легшою", — говорить Максим Бервінов.

Капелан вважає, що військовослужбовці бригади, які виборюють незалежність України і є творцями її сучасної історії.

"Вони є частина цієї історії, вони вже — герої. Їм мало хто про це говорить. Але вони мають це знати. Історія Херсона — це історія нашої бригади. І ми привозимо до херсонського музею експонати, прапори нашої бригади, наших батальйонів. Все, що там в кімнаті — це наша історія. Ми зустрічали перші росіян тут. Ми тут були в окупації. Більшість із нас, хтось зміг вирватися, хтось не зміг. Хтось наразі сидить у російських тюрмах", — зазначає капелан.

Прапори 124 окремої бригади територіальної оборони. Суспільне Херсон

Ознайомитись з історією 124-ї окремої бригади територіальної оборони можна в обласному краєзнавчому музеї. Виконувачка обов’язків директорки закладу Ольга Гончарова говорить, що минулого року в музеї відкрили виставку "Незламна Херсонщина". Це, за її словами, — подарунок для херсонців.

"Перша тема, з якої ми починаємо показ цієї виставки, саме розповідь про 124 окрему бригаду територіальної оборони. Вона взяла на себе оці перші бої, які точилися у Херсоні. Тобто, вона брала участь у боях, про які ми знаємо — у Бузковому парку, на Антонівському мосту, біля ТРЦ "Фабрика". Всі підступи до Херсона вона контролювала і намагалася чинити опір. Але сили були не рівні", — розповіла Гончарова.

Частина експозиції виставки Херсонського краєзнавчого музею «Незламна Херсонщина». Суспільне Херсон

Збирати експонати для виставки в музеї почали після деокупації правобережжя. Продовжують це робити й зараз

"Для територіальної оборони, саме щоб розповісти про цих бійців, ми хочемо окремо виділити їх біографії й героїчну боротьбу, і все, що пов'язано з обороною Херсона. Ми хочемо більш розширити тему. Ми з ними маємо наразі дуже приємне спілкування, дружимо. Вони приходять до нас. Приходять на екскурсію і завжди вони з подарунками. Дарують прапори, уламки снарядів. Все це стане основою для експозиції про боротьбу 124-ї окремої бригади", — говорить директорка музею.

Новости Херсона