«Він значно смачніший за інші кавуни». Херсонський кавун отримав географічне зазначення

За інформацією: Суспільне Херсон.

Юрій Палічев тримає Херсонський кавун. Юрій Палічев/Facebook

Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрував нове географічне зазначення — Херсонський кавун. Його носитимуть баштанні, вирощені на піщаних ґрунтах Таврійського регіону на території Скадовського, Херсонського, Каховського районів Херсонської області.

Про це повідомив Суспільному виконавчий секретар ГС "Асоціація виробників Херсонського кавуна" Юрій Палічев.

Це перше географічне зазначення серед продуктів харчування на Херсонщині, говорить чоловік. Він розповів, що увесь пакет документів для реєстрації нового географічного зазначення був поданий наприкінці 2021 року, а в липні 2024 року його зареєстрували.

Для створення специфікації ГЗ "Херсонський кавун" була погоджена територія вирощування кавуна, яка має особливі ґрунтово-кліматичні умови, складена історична довідка про традиційне вирощування кавунів у цій місцевості та проведений конкурс логотипа.

"Херсонський кавун — це такий особливий продукт харчування, що відрізняється тим, що він вирощувався традиційно протягом декількох сторіч на території, скажімо, нижньодніпровських пісків або пісків Таврійського регіону. І відрізняється він від інших кавунів тим, що він значно солодший, у ньому більше цукру, менше нітратів. Він значно смачніший за інші кавуни", — каже Палічев.

Проєкт ЄС "Підтримка реєстрації географічних зазначень в Україні" почав працювати у 2017 році. Він мав тривати до 2020, але через пандемію COVID-19 його подовжили до весни 2021 року, розповів Юрій Палічев. Проєкт створили для технічної підтримки запровадження ГЗ відповідно до Угоди про Асоціацію України з ЄС. Він мав чотири компоненти:

  • Наближення українського законодавства до європейського.
  • Ребрендинг продуктів із захищеними європейськими ГЗ.
  • Реєстрація українських географічних зазначень
  • Розвиток сільських територій. Зокрема для запровадження сільського агро-, етно- та гастротуризму.

"Географічне зазначення — це умова ЄС, це та мова, яку ЄС розуміє. У цьому світі бізнесу дуже важливо, щоб люди бачили і знали про такі речі, як Херсонський кавун. Якщо я не помиляюсь, в Європі тільки в одному місці є географічне зазначення кавуна — в Італії. Ми можемо стати другим таким місцем", — сказав Юрій Палічев.

Він також зазначив, що наразі територія, де вирощується херсонський кавун, знаходиться під тимчасовою окупацією.

"Ми віримо, що коли ми визволимо наші землі, а для нас це якраз кавуновий край, тоді всі зможуть скуштувати справжній херсонський кавун. Зараз ми, на жаль, не можемо це зробити", — сказав Палічев.

Новости Херсона