Вербування ворогом дітей та інших виконавців терактів відбувається у соцмережах, компʼютерних іграх, через оголошення про заробіток, працевлаштування.
Про це в телеефірі розповів заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов, передає Укрінформ.
"Здебільшого це соціальні мережі, це навіть комп'ютерні ігри, якщо ми кажемо про дітей, а основний месенджер, звичайно, це Telegram. Фіксуємо випадки, коли ворог розміщує оголошення про легкі гроші, заробіток легких грошей і на місцевих пабліках працевлаштування", — сказав Нєбитов.
Надалі, за його словами, завербовану особу переводять для спілкування у певний месенджер, до прикладу, у Telegram і дають спочатку нескладні завдання. Це робиться для того, щоб отримати на завербовану особу компромат та підготувати її до виконання складніших завдань.
Як зазначив заступник голови НПУ, серед завербованих є і хлопці, і дівчата.
"Є (випадки — ред.), коли одну особу вербують, а вона залучає своїх друзів. Тому ми і кажемо, що батькам потрібно бути дуже уважними до своїх дітей і розуміти, особливо зараз, під час війни, чим займаються діти, як вони проводять час, і звідки в них з'являються гроші", — наголосив правоохоронець.
Він зазначив, що майже у 100 відсотках випадків під час вербування обіцяють гроші.
"Насамперед обіцяють великі кошти за скоєння диверсійних дій або протидії законній діяльності Збройних Сил України. Вказані гроші не виплачують. Далі шантажем щодо передачі про них інформації правоохоронним органам України примушують виконувати складні завдання. Якщо особа психологічно слабка, вони (вербувальники — ред.) навіть розділяють стадії вчинення цього злочину. Наприклад, одні люди виготовляють вибухівку, закладають її в певному місці. Далі інша людина просто забирає валізу, переносить її в місце, де відбувається терористичний акт. Тобто свідомо вони роблять так, щоб людина не уявляла, що вона робить цю вибухівку для знищення мирного населення України", — розповів Нєбитов.
Проте, як зазначив він, є і випадки, коли завербована дитина повідомляла батькам або вчителям, або правоохоронним органам про факт вербування і примус російських спецслужб вчинити злочин.
"До моменту вчинення злочину завжди батьки або діти можуть повідомити в правоохоронні органи про те, що на них тиснуть спецслужби Російської Федерації або невідомий куратор і примушують вчинити злочин. Якщо вони завчасно повідомлять у спеціальні служби, Службу безпеки України або Національну поліцію, нами будуть вжиті всі заходи для документування цього злочину. І, звичайно, людина не буде нести відповідальність, а буде свідком", — поінформував Нєбитов.
Він додав, що повідомити про факт вербування та тиск ворожих спецслужб можна на лінію 102, у чати Національної поліції, кіберполіції.
Спікер зауважив, що осіб, які повідомили про факт вербування, захищають.
"Якщо їй (завербованій особі — ред.) буде загрожувати небезпека, є передбачений механізм, правові підстави для захисту свідків або потерпілих у кримінальному провадженні від злочинних посягань", — сказав Нєбитов.
Проте, за його словами, громадяни, які продовжать роботу на ворога, нестимуть кримінальну відповідальність.
"За диверсію і теракт передбачена (відповідальність — ред.) аж до довічного ув'язнення. За статтями КК 113 — диверсія, 258 — терористичний акт і 114-1 — протидія законній діяльності Збройних Сил України передбачено зниження віку кримінальної відповідальності з 14 років. Тому, звичайно, всі, хто старше 14 років, нестимуть повну кримінальну відповідальність з можливістю потрапляння у в'язниці на багато-багато років", — пояснив заступник голови Нацполіції.
Як повідомляв Укрінформ, з початку року в Україні зафіксовано 33 теракти, 16 з них Нацполіції спільно з СБУ вдалося запобігти.