Поточна глобальна криза не лише створює нові виклики перед Європою, але й відкриває нові можливості, якими ЄС має скористатися, щоб захистити світовий порядок, що оснований на правилах, та зміцнити власні позиції глобального гравця.
Про це сьогодні у Вашингтоні під час виступу на спільній «Весняній зустрічі — 2025» Світового банку та МВФ заявив єврокомісар з питань економіки та продуктивності, імплементації та спрощення Валдіс Домбровскіс, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми часто чуємо, що Європейський Союз – це таких великий важкий та повільний корабель, який дуже важко розвернути. Я б сказав – окрім кризи… У перший рік російської агресивної війни проти України президент Путін погрожував заморозити Європу до смерті. У відповідь ми разом із країнами-членами та бізнес-спільнотою розробили платформу для спільної закупівлі газу, щоб забезпечити належне постачання, створили інфраструктуру для альтернативних поставок. Ми вирішили позбавитися залежності від російського викопного пального. США відіграли важливу роль у цьому процесі, за що ми вдячні», — сказав Валдіс Домбровскіс.
За його словами, подібну стійкість ЄС та його країни-члени продемонстрували й під час пандемії COVID-19, відповіли на цю кризу швидко, потужно та скоординовано, змогли захистити європейську економіку та зберегти робочі місця для своїх громадян.
«Наші фундаментальні цінності, індивідуальні свободи, демократія та верховенство права часто зображуються авторитарними режимами як наша слабкість. Але в часи скрути наша передбачуваність, верховенство права та бажання дотримуватися міжнародного порядку, що оснований на правилах, перетворюються на найбільший європейський актив. Ми робимо все можливе, щоб захистити наші «нудні» демократії, тому що вони несуть певність та створюють безпечну гавань, коли порядок, що оснований на правилах, ставиться під питання будь-де. Вони надають місце для дебатів й обговорень, але це дозволяє поєднувати зусилля», — зазначив єврокомісар.
Він зауважив, що в часи глобальної кризи Європа спирається на п’ять переваг, що навіть у цих умовах надає її демократичний устрій. Перша – це можливість скористатися власною передбачуваністю, друга — поєднання зусиль Європи у безпеці й обороні, третя – можливість інвестицій у Єдиний ринок, який залишається головним активом ЄС ємністю у 450 мільйонів споживачів.
Четвертою перевагою єврокомісар назвав подолання «червоних ліній» для підвищення конкурентоспроможності європейської економіки, і п’ятою – нові можливості з розвитку мережі партнерства по усьому світові.
Як повідомлялося, у «Весняній зустрічі — 2025» Світового банку та Міжнародного валютного фонду у Вашингтоні бере участь представницька урядова делегація України на чолі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем.