У Херсоні 16 травня українська журналістка та письменниця Ольга Волинська презентувала свою книгу «Art against Artillery. Voices of Resilience»/»Мистецтво проти артилерії: історії стійкості». В ній зібрані 14 інтерв’ю українських митців, зокрема історія про Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Куліша.
На презентації видання директор херсонського театру Олександр Книга сказав, що в тексті є розповідь про роботу закладу під час війни. Також він поділився з авторкою історією про те, як у 2022 році його викрали російські військові.
«В один з вечорів у Херсоні на мене вийшла Оля Волинська. Представилася, сказала, що в неї є ідея написати книжку про ненасильницький спротив культури. Щоб показати світу, що це не просто військові, а звичайні громадяни України, які не хочуть, щоб прийшов російський світ, як раз у російськомовних регіонах: на Харківщині, Херсонщині, Дніпропетровщині», — згадує він.
Директор Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша Олександр Книга. Суспільне Херсон
Книга видана англійською мовою і є у безплатному доступі онлайн, розказала Ольга Волинська. Авторка взяла участь у презентації по відеозв’язку. За її словами, писала про те, що мистецтво може бути потужним ресурсом під час війни.
«Книга показує наскільки важливу роль відіграє мистецтво у надважкий час. Вона допомагає не лише осмислити важкі реалії війни, прожити їх, але і дає сили рухатися далі. Мистецтво, як інструмент опору, як удар у відповідь російській пропаганді, яка стверджує, що української культури не існує, яка воює проти української ідентичності. Про це також книга. У ній зібрано 14 історій, 14 розгорнутих, глибоких інтерв’ю з українськими митцями та культурними експертами», — пояснила Ольга.
Гості презентації під час відеозв’язку з авторкою книги. Суспільне Херсон
Головна спеціалістка департаменту ХОДА Катерина Петренко поділилася враженнями від книги «Мистецтво проти артилерії: історії стійкості».
«Вона дуже чутлива, вона зі всієї країни. Тобто не тільки про Херсон. Можна поринути й у Харків, і в інше місто. Є дуже багато відомих місць культури, про які тут можна дізнатися. Для мене це важливо тому, що це моє рідне місто, це моя душа. Також мені було цікаво дізнатися про те, чого я не знала. Так, я ходила в театр, але не знала маленьких деталей, в які дуже цікаво поринути», — сказала вона.
Розділ у книзі, присвячений Херсонському обласному академічному музично-драматичному театру ім. М. Куліша. Суспільне Херсон
«Хочу сказати, що саме спогади є дуже важливим джерелом історії. Тому що документи — це документи, а тут, знаєте, така емоційна сторона, яку ми зараз переживаємо. Сьогодні ми поспілкувались про цю книгу, побачили авторку. Це дуже важливо, це те, що продовжує збирати свідчення з усієї України», — вважає в.о. директорки Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова.
Українська журналістка та письменниця Ольга Волинська. Кадр з відеодзвінка
Книга вийшла за підтримки Kilden teater og konserthus та Асоціації норвезьких театрів і оркестрів, розказала Ольга Волинська. 30 квітня її презентували на міжнародному демократичному форумі Carpathian Sea Democracy Week у Трускавці, а 5 травня — у Норвегії, на Європейській конференції з демократії та прав людини у місті Крістіансанн. Ольга планує видати книгу в Австрії німецькою мовою та презентувати на книжковому форумі у Відні.
Суспільне Херсон А_Степовой