У Хотинській фортеці назвали ймовірні причини часткового обвалу стіни

У Хотинській фортеці вважають, що основними причинами часткового обвалу зовнішньої стіни стали сильні морози взимку та обміління річки Дністер. Також могла вплинути на руйнівні процеси і вібрація від вибухів після російських атак у регіоні.

Про це у коментарі Укрінформу сказала директорка Державного історико-культурного заповідника "Хотинська фортеця" Єлизавета Буйновська.

"Із того, що ми попередньо розуміємо, то ця зовнішня стіна не є монолітною. Зовнішнє і внутрішнє облицювання стін — кам'яні, а всередині є кладка із так званої цем'янки — це суміш цегли, вапна, піску і дрібного каміння. І за рахунок того, що були дощі, а взимку були сильні морози, ця суміш могла всередині замерзнути, а на весну розмерзнутись. І таким чином ця кладка кам'яна рухнула", — вважає керівниця заповідника.

До причин, які могли вплинути на руйнування Хотинської фортеці, вона відносить і нинішнє обміління річки Дністер, на березі якої збудований замок. За словами директорки заповідника, коливання підземних вод під час наводнення та обміління річки негативно впливає на міцність несучих стін. Крім того, на території фортеці відчувалися вібрації і під час нещодавніх російських атак по Хотину.

"Коли ми проводимо візуальне обстеження, то оглядаємо усі об'єкти на території заповідника. То на цьому місці обвалу раніше навіть приблизно не було видно жодної тріщини. І ця пляма, за яку найбільше боялися, якраз залишилася на місці. А обвалилася частина стіни вище неї", — зауважила Буйновська.

Також вона розповіла, що у 2018 році після землетрусу на одній зі стін фортеці зі сторони Дністра з'явилися тріщини. Її тоді відреставрували за бюджетні кошти. Наразі ж обвал стався на протилежній стіні зі сторони міста.

Наразі в регіоні створили комісію за участю представників Міністерства культури, Чернівецької ОВА, місцевої влади та фахівців заповідника "Хотинська фортеця". Загальна висота стіни, на якій стався обвал, разом зі скелею становить майже 60 метрів. За результатами роботи комісії можна буде говорити про масштабність руйнувань та кошторис майбутніх реставраційних робіт.

На сьогодні вхід на територію Хотинської фортеці для туристів залишається відкритим. Лише обгородили місце довкола пошкодженої стіни, туди відвідувачів не пускають.

Як повідомлялося, у суботу, 18 квітня, у Хотинській фортеці зафіксували обвал частини зовнішньої стіни. Ніхто з людей не постраждав.

Фото: Андрій Дранчук / Фейсбук

Джерело

Новости Херсона