Майбутнє європейської безпеки залежить від того, наскільки швидко ЄС зможе створити нову архітектуру в цій сфері, де ключову роль гратиме Україна, чия армія якої пройшла випробування війною.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це в Європарламенті під час конференції «Готовність 2030: нові рамки для європейського партнерства України», що відбулася за ініціативою політичної групи Європейської народної партії, заявив єврокомісар з оборони та космосу Андрюс Кубілюс.
«Наразі на європейському континенті є дві армії, що випробувані в бою, із розвинутими арсеналами дронів. Одна з них належить Україні, яка захищає себе і водночас – нас. Друга належить агресору – Росії. Я маю підкреслити: коли Америка починає виходити з Європи, і водночас росіяни шикуються (для ймовірного нападу – ред.), наша безпека, безпека Європи, залежить від того, наскільки швидко ми розпочнемо будувати нову безпекову архітектуру, в якій Україна з її армією, що випробувана в бою, та з найбільш інноваційною оборонною промисловістю, буде найважливішою складовою», — сказав представник Єврокомісії.
Своїм головним завданням він вважає створення саме такої оновленої європейської безпекової архітектури та формування в ЄС справжнього Оборонного союзу. Без України, на переконання Кубілюса, Європа не буде здатною розбудувати такий Оборонний союз. І саме тому ЄС має найпотужніший інтерес, щоб розпочати цю роботу разом з Україною. Для цього має просуватися політичний процес інтеграції України – причому в кілька разів швидше, ніж зараз.
«Але до того, як ми створимо цю нову безпекову архітектуру з Україною як її складовою частиною, нам необхідно забезпечити оборону України сьогодні. Ми готові, принаймні в НАТО це обговорюють, — витрачати 3,5% від ВВП на нашу власну оборону кожного року. Але ми витрачаємо менше 0,1% від нашого ВВП, щоб допомагати Україні в її обороні. Щось тут є хибним у цих цифрах, або щось не так з нашою військовою логікою. Ми маємо всі можливості, щоб змінити такі цифри, зокрема, за допомогою положень програми SAFE», — підкреслив Кубілюс.
Як повідомляв Укрінформ, країни ЄС на рівні Комітету постійних представників (Coreper) погодили програму SAFE (Security Action for Europe). Це фінансовий інструмент, який передбачає можливість залучення приватних та державних інвестицій для розвитку європейської оборонної промисловості в обсязі до 150 мільярдів євро. Він також відкриває нові інвестиційні можливості для України.