Що буде з цінами на комуналку
В оновленому меморандумі з МВФ Україна зобов’язалася підвищити тарифи на газ та електроенергію для населення до економічно обґрунтованого рівня після завершення воєнного стану. Документ передбачає створення дорожньої карти лібералізації енергетичних ринків зі скасуванням спеціальних зобов’язань (ПСО).
За даними МВФ, поточні ціни на електроенергію для населення становлять приблизно половину рівня цін для малого бізнесу, а ціни на газ покривають лише близько 50% витрат на основі ринкових цін. Влада має прийняти дорожню карту лібералізації протягом шести місяців після закінчення воєнного стану.
«Це означає, що МВФ узгодив з українською владою те, що справжня лібералізація ринку газу відбудеться вже після війни. Ми розуміємо, що це призведе до зростання цін на газ і електрику до ринкового рівня», — пояснив Денис Саква, аналітик енергосектора «Драгон Капітал».
Експерти прогнозують поетапне підвищення тарифів протягом трьох-п’яти років. Наразі населення сплачує 7960 гривень за 1000 кубометрів газу, тоді як промисловість — близько 25 тисяч гривень. За електроенергію домогосподарства платять 4,32 гривні за кВт-год, а комерційні споживачі — 8-10 гривень.
Меморандум також передбачає комплексну схему захисту найбільш уразливих домогосподарств від високих тарифів через перегляд субсидій на житлово-комунальні послуги. Лібералізація дозволить споживачам у майбутньому вільно обирати постачальника газу та електроенергії.
Хвиля А_Степовой