«За пів доби навчився керувати катером». Боєць спецпідрозділу з Херсона про евакуацію людей з-під обстрілів та повені

За інформацією: Суспільне Херсон.

Бійці спецпідрозділу КОРД рятують людей, Херсон, червень 2023 року. Поліція Херсонщини/Telegram

Після підриву російською армією Каховської ГЕС, військові евакуйовували людей з лівобережжя у надважких умовах за спеціально розробленим маршрутом. Одним з тих, хто рятував жителів Херсонщини, був боєць спецпідрозділу КОРД з позивним "Техас".

Про рятувальні операції на тимчасово окупованому березі Дніпра повідомила на сторінці у Facebook поліція Херсонської області.

У дописі йдеться, що 6 червня 2023 року підрозділ бійця КОРДу підняли по тривозі. Так військовий на псевдо "Техас" дізнався про підрив російськими військовими Каховської ГЕС.

"О шостій ранку ми вирушили на Антонівський міст. Завдання було — моніторити рівень води, допомагати цивільним з евакуацією та спостерігати за тим берегом, за російськими військами та їх діями", — каже він.

Бійці спецпідрозділу «КОРД» рятують людей, які постраждали після повені, Херсон, червень 2023 року. Поліція Херсонщини/Telegram

Якщо на правому березі масштабну рятувальну операцію з евакуації людей розгорнули одразу, то рятувати людей на лівому березі, який тимчасово контролюють російські війська, ніхто не збирався, говорить "Техас". У цьому бійці підрозділу пересвідчились одразу, під час спостереження.

Багато людей "плавали" в районі дач біля Антонівського мосту, згадує боєць. А за тими, хто лишився, прибували евакуаційні човни, які не брали цивільних. Люди сиділи на дахах будинків та не могли нічого вдіяти.

"Кордівець" каже, що єдність та злагодженість дій з евакуації на правому березі мотивувала його допомагати рятувати людей: "Я зателефонував своєму товаришу, він мене за пів доби навчив керувати катером з доволі потужним мотором. І ми потім самостійно всі ці дні на цих катерах евакуйовували людей у надважких умовах. Адже це не просто по річці чи озеру, це з перешкодами, з течією".

Рятувати людей треба було і на тимчасово окупованому лівому березі, для цього був розроблений спеціальний маршрут.

"Спільно з іншими підрозділами був розроблений маршрут, яким можна було пройти не лише безпечно, зважаючи на окупаційні війська, але і безпечно просто за маршрутом самим. Бо скрізь вода і там де острови — усе було затоплене і не зрозуміло, що під тобою може бути — будинок, вежа чи дерево. Хлопці пішли перший раз і у них все вийшло. І потім ще кілька разів, доволі вдало евакуйовували людей", — розповідає "Техас".

Бійці спецпідрозділу «КОРД» рятують людей, Херсон, червень 2023 року. Поліція Херсонщини/Telegram

Один з таких рейсів мав смертельні наслідки, згадує боєць. Того дня вони забрали людей з тимчасово окупованої Кардашинки та повертались назад. Проте на виході з протоки, у частково затопленому будинку, побачили російських військових, які почали обстрілювати українських бійців.

"Були поранені двоє моїх співробітників і кілька цивільних, деякі з них померли. Ми знаходимось на катері на воді, вони – в укритті, я навіть нічого не відчував тоді, просто є зброя і єдине, що я можу, стріляти у відповідь. Ми дізнались, що у нас мотор не їде, не знаю, яким дивом, він завівся, попри те що у нього потрапила одна куля прям в циліндр. Трохи згодом побачили, як позаду дуже швидко до нас наближаються два катери. Ми вирішили спочатку, що це окупанти. У нашому катері було багато води, навігатор був у крові, і нічого не було видно. Ми не бачили реально хто до нас наближається, тому ми взяли на приціл, а коли вже вони наблизились, зрозуміли, що це наші", — говорить військовий.

Зеленський вручив нагороду бійцю на псевдо «Техас», 2023 рік. Поліція Херсонщини/Telegram

Про координати будинку, звідки військові РФ вели по них вогонь, вони доповіли командиру ще коли перебували на воді, говорить "кордівець". Тому на березі дізналися, що цю позицію вже знищили.

За особисту мужність, виявлену під час виконання службового обов’язку, зокрема, під час рятувальної операції, а також самовіддане служіння Українському народові Президент України нагородив та особисто вручив "Техасу" орден "За мужність" III ступеня.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів Херсонщини. Більшість з них — на лівобережжі.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС було затоплено 620 квадратних кілометрів територій у чотирьох областях: Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській. Від затоплення постраждали сто тисяч жителів цих областей.

Наразі відомо про 32 загиблих, 28 постраждалих та 39 зниклих безвісти на правобережжі Херсонщини внаслідок російського теракту на Каховській ГЕС. Збитки, які завдала Україні РФ, приблизно становлять 1,5 мільярда доларів США.

Унаслідок руйнації греблі Каховської ГЕС і повеней на лівобережжі Херсонщини загинули сотні людей, що набагато більше, ніж та кількість, про яку заявила підконтрольна Росії окупаційна влада, йдеться в розслідуванні АР.

Новости Херсона