У Чорному морі спостерігається розширення зони забруднення нафтопродуктами із локалізацією значних концентрацій поблизу південного узбережжя тимчасово окупованого росіянами Криму.
Як передає Укрінформ, про це Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомляє у Фейсбуці.
Унаслідок аварії російських танкерів "Волгонефть-212" і "Волгонефть-239", що сталася в районі Керченської протоки під час штормових умов 15 грудня, у море потрапила значна кількість мазуту, який продовжує розповсюджуватись по акваторії Чорного моря.
За даними медіа, нафтопродукти забруднили понад 50 км узбережжя, зокрема південне узбережжя Криму, акваторію Керченської протоки, Чорного моря та узбережжя РФ в районі Анапи. Станом на 30 грудня на узбережжі Анапи зафіксовані повторні викиди мазуту.
Водночас у Криму зібрали та вивезли понад 226 тонн забрудненого ґрунту.
Забруднення зафіксували на березі Коктебельської бухти. Через масштабний розлив мазуту в регіоні оголосили режим техногенної надзвичайної ситуації.
Нафтопродукти продовжують переміщатися у південно-західному напрямку, створюючи серйозну загрозу для південного узбережжя тимчасово окупованого Криму та прилеглих акваторій.
Наявність нафтових плям поблизу південного узбережжя Криму свідчить про погіршення екологічної ситуації в регіоні та створює серйозну загрозу для морських екосистем, прибережних територій та їх біорізноманіття.
За розрахунками Українського наукового центру екології моря для періоду до 3 січня 2025 року буде спостерігатись поступове розширення нафтової плями в акваторії Чорного моря.
"Основна маса мазуту переміститься в південно-західному напрямку, при цьому зберігається висока концентрація забруднення поблизу узбережжя південного Криму. Динаміка поширення свідчить про вплив змінних вітрових умов і течій на конфігурацію забруднення", — зазначили в Міндовкіллі.
За результатами супутникових спостережень та моделювання розповсюдження мазуту, спостерігається розширення зони забруднення із локалізацією значних концентрацій мазуту поблизу південного узбережжя Криму.
Ця ситуація вимагає продовження спостереження за динамікою поширення та оцінки впливу на екосистеми Чорного моря.
Особлива увага має бути приділена зонам локалізації високих концентрацій мазуту, а також ризикам довготривалого накопичення токсичних речовин у донних відкладеннях.
Як повідомляв Укрінформ, 15 грудня поблизу берега в Керченській протоці почали тонути два російські нафтові танкери "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239". Причиною аварії став сильний шторм. Один із танкерів хвилі розбили майже навпіл. У Чорне море вилилося понад 4000 тонн мазуту.
За словами декана факультету природничих наук НаУКМА, радника голови правління Кримськотатарського ресурсного центру Євгена Хлобистова, аварія російських танкерів у Керченській протоці сталася через недбалість керівництва судноплавних компаній.
На його думку, регіональної екологічної катастрофи у Чорному морі не станеться, але мікрофлора зазнає значного впливу.