Змішана система навчання на правобережжі Херсонщини: у яких громадах запровадять та як організують освітній процес

За інформацією: Суспільне Херсон.

Начальниця управління освіти і науки Херсонської ОВА Тетяна Юшко. Суспільне Херсон

У травні 2023 року у навчальному закладі одного із сіл Херсонського району почали облаштовувати укриття. Директорка школи Лариса Рибачук повідомила, що на ці роботи витратили близько 900 тисяч гривень – це кошти міжнародних донорів і державні. Устаткування надали від ЮНІСЕФ та Асоціації інноваційної та цифрової освіти.

"Оце шафа, в якій одночасно заряджаються 22 ноутбуки. Дуже зручно. 3D-принтер — на ньому діти разом із вчителем робили ось таких тварин. Зараз в проєкті з вчителем інформатики виготовлятимуть на ньому брелоки", — показала директорка закладу.

Полиця для заряджання ноутбуків. Суспільне Херсон

До початку навчального року залишився місяць, але у шкільному укритті завжди є діти. Під час літніх канікул вчителі проводять тематичні заняття для різновікових груп.

"Ми намагаємося зараз проводити більше практичних та лабораторних робіт, які нам не вдалося зробити під час дистанційного навчання. І дітям це цікаво, вони це відчувають руками і запам'ятовують. От зараз ми розбираємо тему будови скелета. Для старших ця тема відома, вони тільки пригадують. А ось для менших — це щось нове, цікаве. І тим паче, що може бути цікавішим, ніж, власне, організм? Ми віримо, що навчання в нас буде в змішаній формі, тому що діткам це просто необхідно. Це як ковток свіжого повітря. Я думаю, класи будуть почергові, адміністрація над цим працює. Це буде спеціальний розклад і ми віримо, що в нас все вдасться", — сказала вчителька біології та хімії Ірина Сенько.

Ірина Сенько, вчителька біології та хімії. Суспільне Херсон

Учень Макар Коршменюк чекає на повернення до класу. Каже, так він частіше бачитиме своїх друзів.

"Мені це дасть змогу більше розмовляти зі своїми друзями та більше часу бувати на вулиці. І матеріал засвоювати краще на уроках, бо там учителі можуть допомогти, розказати та показати", — сказав він.

На заняття до укриття приходить й Анна Савченко. Учениця каже, що тут можна повторювати вивчене, а також розвиватися, щоб стати відмінницею.

"Мені подобається природа і математика. А ще — українська, там ми казки відгадували. На природі ми вивчили, що є така істота — вона найсумніша у світі. У неї обличчя, як крапля, її так і називають", — розповіла дівчина.

Учениця Анна Савченко. Суспільне Херсон

Зі 170 учнів цього закладу 110 — лишаються у громаді. З першого вересня колектив педагогів готується приймати дітей в укритті на кілька годин на тиждень. Решту часу учні вчитимуться дистанційно.

"Ми розглядаємо цей формат навчання у вигляді короткотривалих зустрічей із дітьми. Як ми це бачимо? Це може бути два класи в один день, буквально на дві години. Потім на наступні дві години ми запросимо інші два класи. І в такому випадку один клас зможе десь один раз на тиждень потрапляти безпосередньо сюди, в це приміщення, і діти зможуть спілкуватися між собою і з учителями. Якою буде безпекова ситуація, чи дозволить вона нам такий формат — я поки що, на жаль, сказати не можу. Ми готуємося саме до такої змішаної форми навчання. Для цього облаштовуються окремі додаткові приміщення, проводяться ремонтні роботи. Були надані рекомендації ДСНС для того, щоб облаштувати цей простір, саме наше укриття, відповідно до всіх норм і вимог, щоб це місце було повністю безпечним для дітей", — сказала Лариса Рибачук.

Директорка школи Лариса Рибачук. Суспільне Херсон

У громаді також живуть вимушені переселенці з населених пунктів, які цілодобово обстрілюють російські військові.

"Це в основному Кізомис, Велетенське, Білозерка, Херсон. Діти, які переїхали сюди, пішли в нашу школу. Навіть онлайн, але пішли в нашу школу. А більшість — це діти, які навчаються у своїх закладах. І все можливо, коли батьки захочуть, щоб діти відвідували освітній заклад безпосередньо тут, де вони проживають, щоб мати повноцінне спілкування", — пояснила директорка школи.

Діти займаються в одному з укриттів в навчальному закладі, Херсонщина, 23 липня 2024 року . Суспільне Херсон

Людмила Коханська — вимушена переселенка з Білозерки. Переїхала жити до матері, бо вдома наразі дуже небезпечно.

"У мене донька, їй 14 років. Вона навчається у фізико-технічному ліцеї, перейшла в 10 клас зараз. Ми б із задоволенням перейшли сюди на змішану форму, але, на жаль, тут тільки дев'ять класів, тому ми будемо продовжувати вчитися онлайн", — сказала жінка.

Її донька Поліна відвідує навчальний заклад майже рік. Каже, що їй подобається спілкуватися з іншими дітьми.

"Кожен тиждень приходжу, уроки для життя відвідую. Якщо є якісь проблеми з інтернетом, то приходжу сюди ще раз послухати. Цікаві ці уроки для життя — там розповідають про фінансову грамотність, кібербезпеку. Ще приходжу сюди брати книжки, щоб почитати вдома. У мене там є одна, зараз читаю", — сказала дівчина.

Ремонтні роботи в одному з укриттів освітнього закладу. Суспільне Херсон

Такі укриття облаштовують у п’яти школах і одному дитячому садку п'яти громад звільненого правобережжя Херсонщини.

"Фактично ми розраховуємо, що до 15 серпня ці укриття будуть повністю підготовлені для приймання дітей. І там будуть облаштовані пожежна автоматична сигналізація, запасні виходи, вентиляція і резервне освітлення. Будуть створені необхідні умови для осіб з особливими фізичними потребами, а також інші заходи на випадок можливих обстрілів цих приміщень з боку РФ. Тобто всі ці речі враховуються. Суть навчання у змішаному форматі, особливо офлайн в укритті, — це коли, наприклад, дітки молодших класів будуть перебувати у цьому укритті по дві години два рази на тиждень. Для старших класів це може бути по три години три або чотири рази на тиждень. Всі інші уроки будуть проводитися в онлайн режимі, особливо ті уроки, знання по яких можна здобувати і у дистанційному форматі", — пояснив заступник голови Херсонської ОВА Володимир Клюцевський.

Заступник голови Херсонської ОВА Володимир Клюцевський. Суспільне Херсон

Херсонські діти, які лишаються у місті, продовжать вчитись дистанційно. В обласному центрі не планують запроваджувати змішану систему навчання через щоденні обстріли військами РФ з лівобережжя.

"У Херсоні поки безпекова ситуація не дозволяє, адже це є територія щоденних обстрілів. Причому ми говоримо про непередбачувані обстріли: з артилерії, мінометів, РСЗВ. І на сьогодні це небезпечно — не стільки навчальний процес в укритті, як сама дорога дітей до школи і назад", — сказав Клюцевський.

Житель Херсона В’ячеслав . Суспільне Херсон

Для дітей з Херсона місцем для навчання, розваг і спілкування став бібліотечний простір. Місцевий житель В'ячеслав прийшов сюди з онукою.

"Тут заняття проводяться постійно, тричі на тиждень. Дуже цікаві: і театр, і англійська мова, й ігри. Онука ходила в дитячий садок, але війна все перевернула. Зараз є тільки заняття онлайн і бібліотека", — розповів херсонець.

Школярка Анастасія. Суспільне Херсон

Школярі говорять, що звикли до дистанційного навчання. Анастасія відвідувала школу у першому класі та пів року — у другому. З того часу здобувала освіту через Zoom. Зараз вона — учениця п’ятого класу.

"Я вже мрію всю війну повернутись до школи. Мені хочеться саме бачити, а не записувати через екран", — поділилась Анастасія.

Діти грають у настільні ігри у бібліотеці Херсона. Суспільне Херсон

За навчанням офлайн сумує також учениця четвертого класу Арина.

"Я хотіла би дуже сильно до школи", — сказала дівчина.

У вересні на правобережній Херсонщині за парти сядуть близько 800 дітей. На це буде потрібна письмова згода батьків. У разі їх відмови діти зможуть продовжувати здобувати освіту дистанційно.

Новости Херсона